Oprogramowanie  / News

Firefox OS także na telewizorze? Na razie dzięki podróbce Chromecasta

Przystawek z Androidem do telewizora jest co niemiara. W lipcu zeszłego roku niemałe poruszenie wzbudził Google Chromecast. Teraz może pojawić się alternatywne rozwiązanie z Firefox OS.

W sieci pojawił się filmik serwisu GigaOM pokazujący rzekome działanie HDMI-sticka opartego o system Firefox OS. Według informacji miałoby być to urządzenie od Mozilli, będące bezpośrednią odpowiedzią na Google Chromecast. Twórców ognistego lisa szybko zaprzeczyli, jakoby było to ich urządzenie i ich projekt.

Firefox OS sam w sobie jest otwartą platformą, którą można swobodnie wykorzystywać na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach.

Dlatego ktoś wpadł na pomysł przygotowania przystawki do telewizora opartej o system opracowany przez Mozille. Ciekawostką jest to, że urządzenie to miałoby mieć pełne wsparcie dla aplikacji zgodnych z Chromecastem. Nie potrzeba więc przygotowywać dedykowanych rozwiązań, tylko korzystać z tego, co już jest.

Zapewne, jeśli sprzęt rzeczywiście się pojawi w sprzedaży, będzie to tanie rozwiązanie sprzedawane na portalach aukcyjnych w przeróżnych formach. Zapewne poza wsparciem dla aplikacji zgodnych z Chromecastem urządzenie odtwarzałoby sporo innych plików multimedialnych. A żeby było prawdziwą alternatywą musiałoby kosztować mniej niż 35 dol. Wtedy rzeczywiście byłoby to coś ciekawego.

Na razie mamy jednak filmik prototypowego rozwiązania, zresztą sam Firefox OS nadal nie za bardzo jest w stanie konkurować z innymi mobilnymi systemami operacyjnymi. Drugą kwestią jest zapotrzebowanie na tego typu urządzenie. Sam Google Chromecast ma ograniczone możliwość i w przypadku nowych telewizorów Smart TV jego dodatkowe funkcje są dość skromne.

Rynek zalewany jest też potężną ilością mniej lub bardziej użytecznych przystawek opartych o system Android.

Mam o nich bardzo niskie mniemanie. Nie czuję potrzeby wrzucania tabletowych aplikacji Androida na telewizor. Jednak niska cena robi swoje i wiele osób decyduje się w ten sposób wzbogacić swój telewizor o dodatkowe możliwości.

Firefox OS na telewizorze pozostaje ciekawostką, przynajmniej w takiej formie. Nie zapominajmy jednak, że podczas CES 2014 zostało zapowiedziane partnerstwo Mozilli i Panasonica. To właśnie telewizory, a także sprzęty AGD tego japońskiego producenta miałyby w przyszłości bazować na Firefox OS. W przyszłym roku możemy więc spodziewać się pierwszych efektów tej współpracy i to z pewnością będzie coś nowego.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst