Kosmos  / Artykuł

Zawody marsjańskich łazików w... Polsce

European Rover Challenge, to... zawody marsjańskich łazików, skonstruowanych przez studentów, absolwentów, lub pracowników naukowych uczelni wyższych. W tym roku odbędą się w Polsce: w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu (woj. Świętokrzyskie), w dniach 5-7 września.

europe

Wśród zgłoszonych ekip są przedstawiciele Egiptu, Indii, Bangladeszu, Australii, Kolumbii, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Polskę reprezentować będą studenci z Politechniki Wrocławskiej, Świętokrzyskiej, Warszawskiej, Częstochowskiej, Łódzkiej, Poznańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

uczestnicy

Jakie zadanie stoi przed uczestnikami zawodów?

Muszą oni zaprojektować, wybudować, oraz wystawić w pięciu konkurencjach odpowiednik marsjańskiego łazika. Z tego cztery konkurencję symulują eksplorację Marsa, a piąta polega na prezentacji projektu przed komisją sędziowską. Wygrywa ta drużyna, której robot uzyska łączną najwyższą punktację.

Łukasz Wilczyński z Mars Society Polska, głównego organizatora zawodów, tak komentuje liczbę zgłoszonych drużyn:

Decydując się na organizację ERC, wiedzieliśmy o dużym zapotrzebowaniu na tego typu inicjatywy. Jednak liczba zarejestrowanych drużyn przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy zarówno mocny, międzynarodowy skład, jak i liczna reprezentacja Polski, która świadczy o ogromnym potencjale naukowym polskich studentów oraz inżynierów – dodaje.

Obok zawodu łazików w ramach imprezy European Rover Challenge odbędzie się również konferencja naukowa na temat "Człowiek w Kosmosie" oraz plenerowy Piknik Naukowo-Technologiczny, na którym publiczność będzie mogła uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz prezentacjach.

G. Scott Hubbard
G. Scott Hubbard

Na konferencję naukową potwierdzili swoje przybycie m.in. G. Scott Hubbard, (profesor Uniwersytetu Stanforda i były szef NASA Research Center), oraz Robert Zubrin (założyciel Mars Society i autor książki "Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę").

Szczegółowe informacje na temat ERC 2014, wraz z pełną listą zarejestrowanych drużyn znajdują się na stronie wydarzenia: www.roverchallenge.eu

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst