REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. RTV

Android TV bez nakładek producentów. Nowa nadzieja na czystego Androida

O Android TV tak na prawdę jeszcze niewiele wiemy. Jednak jedna informacja powinna naprawdę cieszyć, zwłaszcza z perspektywy przyszłości wszystkich urządzeń z systemem Android. Na telewizorach nie będzie nakładek od innych producentów.

Android TV bez nakładek producentów. Nowa nadzieja na czystego Androida
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że Android TV będzie dostarczany w jednej wersji na set-top-boxach i telewizorach od Sony, Sharpa i Philipsa. Jedyne co będzie różnić poszczególne modele to preinstalowane aplikacje. Producenci nie będą mogli ingerować w wygląd platformy, a jedynie mogą dorzucić dodatkowe aplikacje na wyłączność, czyli takie, które mają pojawić się na ekranie przy pierwszym uruchomieniu.

REKLAMA

To świetna wiadomość dla przyszłości zarówno samego Android TV, jak i wszystkich pozostałych urządzeń z systemem. Przede wszystkim to Google zadba tutaj o doświadczenia użytkowników z obcowaniem z platformą. W przypadku Google TV jeśli już się pojawiało, to było one ukryte w interfejsach producentów, wzorowanych na ich własnych platformach Smart TV. Tak było chociażby w wydanym w Stanach telewizorze LG, czy prototypie od Samsunga. Teraz cały interfejs wszędzie ma wyglądać tak samo.

android-tv

Istnieje spora szansa na to, że Google będzie aktywnie zachęcał, a może w przyszłości nawet wymuszał pozostawienie czystego Androida na smartfonach i tabletach. Nowe wzornictwo Androida L kosztowało sporo wysiłku. Osobiście mam nadzieje, że Google będzie stawiało nacisk na ujednolicenie tego interfejsu w przypadku rozwiązań producentów oraz poszczególnych aplikacji. Jest też szansa, że nie doczekamy się nakładek producentów w Android Wear.

REKLAMA

Wciąż jestem daleki od wieszczenia sukcesu Android TV. Wszystko zależy od tego jak mocno w projekt zdecydują się wejść producenci telewizorów i czy w przyszłości dołączą do nich kolejni. Jednak zostawienie interfejsu to krok w dobrym kierunku. Jeśli rzeczywiście mamy już korzystać z Androida na telewizorze, to niech będzie to rozwiązanie, które w pełni opracował Google, a nie miks wizji ekipy z Mountain View w połączeniu z radosną twórczością japońskich czy chińskich producentów.

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA