REKLAMA

Android TV bez nakładek producentów. Nowa nadzieja na czystego Androida

O Android TV tak na prawdę jeszcze niewiele wiemy. Jednak jedna informacja powinna naprawdę cieszyć, zwłaszcza z perspektywy przyszłości wszystkich urządzeń z systemem Android. Na telewizorach nie będzie nakładek od innych producentów.

30.06.2014 13.40
Android TV bez nakładek producentów. Nowa nadzieja na czystego Androida
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że Android TV będzie dostarczany w jednej wersji na set-top-boxach i telewizorach od Sony, Sharpa i Philipsa. Jedyne co będzie różnić poszczególne modele to preinstalowane aplikacje. Producenci nie będą mogli ingerować w wygląd platformy, a jedynie mogą dorzucić dodatkowe aplikacje na wyłączność, czyli takie, które mają pojawić się na ekranie przy pierwszym uruchomieniu.

REKLAMA

To świetna wiadomość dla przyszłości zarówno samego Android TV, jak i wszystkich pozostałych urządzeń z systemem. Przede wszystkim to Google zadba tutaj o doświadczenia użytkowników z obcowaniem z platformą. W przypadku Google TV jeśli już się pojawiało, to było one ukryte w interfejsach producentów, wzorowanych na ich własnych platformach Smart TV. Tak było chociażby w wydanym w Stanach telewizorze LG, czy prototypie od Samsunga. Teraz cały interfejs wszędzie ma wyglądać tak samo.

android-tv

Istnieje spora szansa na to, że Google będzie aktywnie zachęcał, a może w przyszłości nawet wymuszał pozostawienie czystego Androida na smartfonach i tabletach. Nowe wzornictwo Androida L kosztowało sporo wysiłku. Osobiście mam nadzieje, że Google będzie stawiało nacisk na ujednolicenie tego interfejsu w przypadku rozwiązań producentów oraz poszczególnych aplikacji. Jest też szansa, że nie doczekamy się nakładek producentów w Android Wear.

REKLAMA

Wciąż jestem daleki od wieszczenia sukcesu Android TV. Wszystko zależy od tego jak mocno w projekt zdecydują się wejść producenci telewizorów i czy w przyszłości dołączą do nich kolejni. Jednak zostawienie interfejsu to krok w dobrym kierunku. Jeśli rzeczywiście mamy już korzystać z Androida na telewizorze, to niech będzie to rozwiązanie, które w pełni opracował Google, a nie miks wizji ekipy z Mountain View w połączeniu z radosną twórczością japońskich czy chińskich producentów.

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA