Motoryzacja  / News

Android wsiada do Twojego samochodu. Google prezentuje Android Auto

Zgodnie z przewidywaniami, Android L nie był jedną nowością, którą Google zaprezentowało podczas tegorocznego I/O. Nowa platforma Android Auto ma sprawić, że Zielony Robot zdominuje nie tylko rynek urządzeń mobilnych, ale także motoryzacyjny.

Samochodowy system Google, Android Auto, ma bardzo wiele wspólnego z... Android Wear. Tak samo jak i przypadku "zegarkowego" OS, również i tutaj nawigacja realizowana jest głównie za pomocą głosu. W ten sposób Google chce zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i przynajmniej na czas jazdy oderwać nas od telefonów.

android auto

Pod względem możliwości Android Auto, ma oferować możliwości podobne chociażby do stworzonego przez Apple CarPlay, wliczając w to m.in. wygodny dostęp do internetu, nawigacji, asystenta głosowego czy naszych wiadomości. System odczyta także nasze wiadomości w momencie ich dostarczenia i pozwoli nam na nie odpowiedzieć bez odrywania wzroku od drogi i rąk od kierownicy.

auto 7

Już wkrótce dostęp do tej Android Auto SDK uzyskają programiści. Będą mogli m.in. zintegrować z naszym samochodowym wyświetlaczem powiadomienia ze swoich aplikacji. Z najbardziej znanych programów zapowiedziano jak na razie obecność Spotify, dostosowanego w pełni do możliwości platformy i sposobu jej obsługiwania.

Po podłączeniu telefonu do zestawu samochodowego możliwe będzie także obsługiwanie smartfonowych aplikacji na ekranie systemu informacyjno-rozrywkowego. Interfejs będzie jednak odpowiednio zoptymalizowany, uwzględniając właśnie obsługę głosową czy za pomocą dżojstików, pokręteł i gładzików obecnych w autach.

auto 2

Podobnie jak w przypadku CarPlay, również i tutaj podłączenie telefonu nie będzie tylko opcją, ale i jedyną metodą aktywacji Android Auto. Połączenie, tak samo jak w przypadku rozwiązania Apple, będzie odbywać się (przynajmniej na razie) za pomocą zwykłego kabla USB.

auto 5

Jak na razie wprowadzić w najbliższej przyszłości platformę Android Auto do swoich pojazdów ma ponad 25 producentów samochodów, w tym Audi, Alfa Romeo, Seat, Land Rover, Suzuki, Jaguar, Bentley, Skoda, Subaru, VW, Volvo, Jeep, Infinity, Ford czy Ferrari. Swoje niezależne zestawy, podobnie jak przy CarPlay, mają także zaprezentować firmy takie jak Parrot, Pioneer, LG czy Panasonic. Łącznie partnerów Google w walce o rynek samochodowy ma być ponad 40.

auto 4

Pierwszy samochód z nowym systemem powinien trafić na rynek przed końcem tego roku, choć jeszcze nie wiadomo, kiedy miłośnicy motoryzacji będą mogli spełnić swoje najskrytsze marzenia i kupić Maserati w dieselu i z Androidem...

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst