Sprzęt  / News

AMD wprowadza kartę graficzną za 10 tys. zł, która deklasuje konkurencję

Picture of the author

AMD wprowadziło właśnie do oferty swoją najnowszą, profesjonalną kartę graficzną AMD FirePro W8100, która ma znacznie zwiększyć wydajność stacji roboczych. AMD zapewnia, że jest ona aż 38-krotnie szybsza niż najbliższy produkt konkurencji.

AMD FirePro W8100 ma rdzeń wyposażony w 2560 procesorów strumieniowych, którego częstotliwość taktowania to 824 MHz. Z nim współpracuje 8 GB pamięci GDDR5 pracującej na szynie o szerokości 512-bit. Karta wspiera rozdzielczość 4K, która może być dostarczona do ekranu za pomocą wyjść DisplayPort 1.2. Jest zbudowana w oparciu o znaną z kart graficznych Radeon architekturę Graphic Core Next i wspiera między innymi obliczenia za pomocą OpenCL. Na razie w wersji 1.2, a już niebawem też w  nadchodzącej wersji 2.0.

Całościowo AMD FirePro W8100 oferuje aż 4,2 TeraFlopsa mocy obliczeniowej pojedynczej precyzji oraz aż 2,1 TeraFlopsa mocy obliczeniowej w obliczeniach podwójnej precyzji. Jest ona przystosowana do obsługi ekranów w rozdzielczości 4K w zastosowaniach takich jak komputerowo wspomagane projektowanie (CAD), multimedia i rozrywka, analizy inżynieryjne oraz super-komputery.

AMD oczywiście przedstawiło kilka wyników przeprowadzonych przez siebie benchmarków. Między innymi w teście LuxMark v2.0 OpenCL AMD FirePro W8100 jest aż pieć razy szybszy od konkurencyjnej karty graficznej Nvidia K5000. Z kolei w testach SiSoftware Sandra propozycja AMD jest aż 38 razy szybsza od konkurenta. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że wyniki te są najbardziej sprzyjającymi dla AMD oraz wynikają z zastosowania technologii użytych w konstrukcji AMD, których zabrakło w karcie Nvidii. Dosyć istotne jest również, że Nvidia K5000 to dosyć leciwy już model z 2012 roku.

Cena najnowszej karty AMD wynosi 2,5 tys. dol., co powinno przełożyć się na około 10 tys. złotych. Nie jest to kwota mała, musimy jednak pamiętać o tym, że jest to produkt do zastosowań profesjonalnych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst