REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung i Apple mają razem wyższe przychody kwartalne niż... Polska dochód krajowy w 2014 r.

W ostatnim miesiącu swoimi wynikami finansowymi za pierwszy kwartał 2014 roku (kalendarzowy) podzieliły się największe firmy technologicznego świata. W większości przypadków komentuje je Przemek. Jednak rzadko kiedy odnosimy je do siebie nawzajem, co właśnie postanowiłem zrobić.

01.05.2014
12:30
Samsung i Apple mają razem wyższe przychody kwartalne niż… Polska dochód krajowy w 2014 r.
REKLAMA

Ciężko wyciągać coś z wyników finansowych poszczególnych firm, jeśli nie mamy porównania do największych konkurentów na rynku lub innych firm technologicznych. Oczywiście dowiemy się, czy dana marka przynosi zyski, jakie są to zyski i tak dalej. Ale kto jest hegemonem?

REKLAMA

Do zestawienia włączyłem pięć firm – Apple, Samsung, Google, Microsoft oraz Facebook. Sprawdziłem ich dokładne przychody za pierwszy kwartał 2014 roku, zyski netto, porównałem także z ich wartością na giełdzie, a także sprawdziłem, jaki procentowy udział mają zyski netto w przychodach.

Przychody

W przychodach zdecydowanie królują dwie firmy – Samsung oraz Apple. Pierwsza z nich może się pochwalić wynikiem 51,8 mld dol., a druga 45,6 mld dol. Na drugim biegunie pozostaje Facebook z zaledwie 2,5 mld dol.

Zyski

Jeśli chodzi o zyski netto, to w tym przypadku zdecydowanie rządzi Apple w wynikiem 10,22 mld dol. Samsung, który przecież miał wyższe przychody, tym razem osiągnął „tylko” 7,3 mld dol. Dalej plasują się Microsoft (5,66 mld dol.), Google (3,65 mld dol.) oraz Facebook z nieco zabawnymi – na tle konkurentów – 642 mln dol.

Procentowy udział zysków w przychodach

Dość ciekawie prezentuje się także zestawienie ze sobą przychodów z zyskami netto i sprawdzenie, jaki udział procentowy mają te drugie w pierwszych. W 4 na 5 firm są to wyniki dość zbliżone w przedziale około 22-28 procent. Tylko jedna firma – Samsung – ma wynik zaledwie 14,1 proc., co wyraźnie pokazuje, że Koreańczycy ponoszą zdecydowanie większe koszty. Na co? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć i trochę mnie dziwi, że Samsung aż tak odstaje od reszty firm w zestawieniu.

Wartość firm na giełdzie

Przy okazji wszystkich przychodów, zysków netto i pozostałych wyników finansowych, warto także przyjrzeć się wartości firm na giełdach. Warto zaznaczyć, że Apple, Google, Microsoft i Facebook są notowane na amerykańskim NASDAQ-u, a Samsung na koreańskiej giełdzie. Nie wiem, czy właśnie z tego to wynika, ale mocno zaskoczyła mnie niska wartość koreańskiej firmy. Spodziewałem się, że lider sprzedaży smartfonów będzie warty jednak trochę więcej. Szokuje też porównanie wartości Samsunga do Facebooka, jeśli weźmiemy pod uwagę ich przychody i zyski netto.

Przychody a wartość firmy

Sprawdziłem także, jak prezentują się wartości firm wobec ich kwartalnych przychodów i mocno mnie te wyniki zaskoczyły, ponieważ gołym okiem widać tutaj ogromne wręcz różnice. Albo Samsung jest mocno niedoszacowany, albo Facebook mocno przeszacowany. Stawiam na to drugie.

Kilka ciekawostek

Apple lub Samsung mają wyższe przychody niż Google, Micorosoft i Facebook razem wzięte.

Facebook w tym kwartale zanotował przychód na poziomie 2,5 mld dol. Apple na samych tylko iPadach ma przychód 7,6 mld dol.

Nieujęta w tym zestawieniu firma LG ma niewiele wyższy przychód (3,19 mld) niż Facebook (2,5 mld).

REKLAMA

Połączony przychód Samsunga i Apple (w sumie 97,4 mld dol) z jednego kwartału jest wyższy niż zakładane wpływy do budżetu Polski w całym 2014 roku (277 mld zł, czyli ok 92 mld dol)!

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA