Tech  / News

Wyciekły dane użytkowników Bitly! Sprawdź, co zrobić, aby bezpiecznie korzystać z usługi

Serwis Bitly poinformował na swoim blogu, że mogło dojść do przecieku i nieznany sprawca mógł zdobyć dane logowania użytkowników.

Co prawda na razie nie ma sygnałów o tym, że czyjeś konto zostało przejęte lub wykorzystane bez wiedzy użytkownika, ale jest spora szansa na to, że wyciekły wszystkie dane logowania. Dlatego też Bitly przygotowało krótki poradnik, co zrobić, aby konto znów było bezpieczne i można było z niego korzystać. Dotyczy do przede wszystkim osób, które powiązały swoje konto Bitly z Twitterem i Facebookiem.

Jeśli należeliście do osób korzystających z Bitly i powiązaliście z usługą któreś z kont w mediach społecznościowych, to zostały one automatycznie rozłączone. Co prawda w ustawieniach cały czas możecie widzieć połączenie, ale publikacja materiałów na Twitterze lub Facebooku przy pomocy Bitly nie jest w tym momencie możliwa. Jest jednak sposób, aby po pierwsze, przywrócić taką możliwość i po drugie, było to bezpieczne.

  1. W pierwszej kolejności należy zalogować się na swoje konto Bitly, przejść do ustawień i wybrać opcje zaawansowane.
  2. Na dole opcji zaawansowanych jest opcja zresetowania klucza API, co trzeba zrobić.
  3. Kolejny krok to skopiowanie nowego klucza API i wpisanie go we wszystkich aplikacjach, włącznie z mobilnymi.
  4. Następnie należy jeszcze zresetować swoje hasło.
  5. Ostatnim krokiem jest rozłączenie i ponownie połączenie wszystkich aplikacji oraz kont, w tym właśnie Facebooka i Twittera.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności, ponowne korzystanie z Bitly – jak zapewniają jego twórcy – jest bezpieczne. Serwis podjął także wszelkie kroki, aby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Tego typu wycieki nie są niczym nowym i specjalnie zaskakującym, ale na pewno wpływają na postrzeganie danego serwisu. Jeśli rzeczywiście niczyje konto nie zostało przejęte, to Bitly nie ma aż tak dużego problemu. Sytuację ratuje także to, że wyciek najprawdopodobniej wykryto dość szybko.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst