REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Social media

Nowy wirus na Facebooku zamienia komputer w... koparkę Bitcoinów

Znajomy napisał "hahaha" i podesłał plik .zip? Jeśli pobrałeś to i rozpakowałeś to na Windowsie to masz wirusa.

Nowy wirus na Facebooku zamienia komputer w… koparkę Bitcoinów
REKLAMA
427 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Serwis Niebezpiecznik poinformował o nowym wirusie, który grasuje na Facebooku. Rozprzestrzenia się on przez Facebooka, wysyłając do znajomych właściciela zainfekowanego komputera wiadomość typu "lol" lub "hahaha" i załącza do tego plik .zip.

Po pobraniu załącznika i rozpakowaniu jego zawartości pojawia się plik .jar. Jego uruchomienie na komputerze z Windowsem spowoduje zainfekowanie maszyny.

Moc obliczeniowa komputera będzie wykorzystywana przez atakujące osoby do kopania Bitcoinów na ich konto. Dodatkowo zainfekowana maszyna będzie wysyłała kolejne wiadomości do znajomych z listy kontaktów na Facebooku.

Czytelnik Niebezpiecznika poinformował, że na podobny atak podatne są również smartfony z Windows Phone 8:

Windows Phone 8 rozsyla wiadomosci do osob z listy kontaktow [...] moj telefon dzisiaj powysylal kilkanascie wiadomosci o tytule: photo albo Re: photo, a w tresci: Hi! Your photo? [rozne linki]/DSC02922.JPG. Na szczescie Microsoft szybko zablokowal konto mailowe zeby telefon nie rozsylal smieci.

REKLAMA

Jeśli pobraliście podejrzany plik z Facebooka i uruchomiliście go powinniście przeskanować komputer oprogramowaniem antywirusowym. Zajrzyjcie również do wiadomości na Facebooku, gdyż najprawdopodobniej wirus wysłał do Waszych znajomych tę samą informację. W takim przypadku poinformujcie ich, żeby nie otwierali załącznika, a jeśli to zrobili zalećcie sprawdzenie komputera oprogramowaniem antywirusowym.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA