REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Szukasz alternatywy dla Surface Pro 3? Da się taniej, da się lepiej

Przy okazji premiery tabletu Surface Pro 3 postanowiłem sprawdzić, czy ma on konkurencję w swojej kategorii cenowej. Okazuje się, że owszem, da się kupić podobny sprzęt, jednak wybór nie będzie zbyt duży.

20.05.2014
21:41
Szukasz alternatywy dla Surface Pro 3? Da się taniej, da się lepiej
REKLAMA

Jako że żyjemy w biednym kraju, postanowiłem porównać do innych komputerów najtańszą wersję tabletu Surface Pro 3. W zestawie z klawiaturą kosztuje on 928 dol., co po dodaniu podatku VAT da nam około 928 Euro. Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs Euro wynoszący 4,19 zł okazuje się, że gdybym mógł kupić Surface Pro 3, zapłaciłbym za niego 3885 zł. Właśnie z tego powodu interesują nas komputery kosztujące maksimum 4000 zł.

REKLAMA

Jakie inne parametry wymusiłem na potencjalnym rywalu Surface Pro 3?

Musiał mieć dotykowy ekran, co najmniej 4 GB pamięci RAM, dysk SSD oraz porównywalny procesor. Microsoft nie przyznał się co prawda, jaki procesor siedzi w najtańszej wersji nowego Surface’a, jednak skoro w droższej siedzi procesor z serii U, zakładam, że podobna sytuacja jest w przypadku tańszego modelu.

surface

Zatem pozostają nam procesory Core i3-4005 oraz Core i3-4010. Jednak ich dostępność jest na tyle mała, że zdecydowałem się rozszerzyć listę używanych procesorów na Core i3 3. Generacji. Wydajność zintegrowanej karty graficznej będzie niższa, zaś pobór energii większy, jednak wówczas wybranie potencjalnych konkurentów najtańszego Surface Pro 3 byłoby praktycznie niemożliwe.

Kolejne wymagania stawiane przed szukanym przez nas komputerem to 4-8 GB pamięci RAM, obecność dysku SSD oraz ekran dotykowy mający przekątną od 11,6 do 13,3”. Dobrze by było, gdyby miał rozdzielczość FullHD lub większą, żeby dorównać nowemu Surface’owi. Pominęliśmy elementy takie jak pasywne chłodzenie, bo znalezienie pasywnych laptopów jest nawet teraz zadaniem trudnym.

Udało się nam znaleźć dwie pozycje spełniające te kryteria.

Pierwsza z nich to Lenovo Ideapad Yoga 2 Pro kosztująca 3999 zł, niemal tyle co wyznaczony przeze mnie limit. Jest to świetny komputer wyposażony w 13,3-calowy ekran o rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli, dobrze wykonaną obudowę z mocnymi zawiasami i specyfikację pokrywającą się z naszymi wymaganiami. Jest to komputer hybrydowy, laptop, który okazjonalnie możę stać się dużym, wręcz bardzo dużym tabletem. Większym i cięższym od Surface'a Pro.

Lenovo Yoga 2 Pro

Drugi i ostatni znalezione przez nas komputer spełniający nasze wymagania to Sony VAIO SVT1122M2E wyposażony w 11,6-calowy ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, dobrze wykonaną obudowę oraz bardzo cienką obudowę. Jest od Surface'a mniejszy, lżejszy i tak samo szybki. Propozycja Sony to po prostu tablet z dołączaną klawiaturą i podpórką z tyłu, ale jeśli nie przeszkadza to w wypadku Surface’a Pro, czemu miałoby przeszkadzać tym razem? Zwłaszcza, że cena urządzenia jest bardzo atrakcyjna i wynosi mniej niż 3200 zł.

Jak widać, możliwe jest kupno maszyny konkurencyjnej dla Surface’a, która będzie bardziej przemyślana.

Jeśli decydujemy się na komputer, bardziej spodoba się nam propozycja Lenovo. Cenowo wypada podobnie a ma dołączaną na stałe klawiaturę i większy ekran o wyższej rozdzielczości. Jest to propozycja dla osób, które chcą mieć hybrydę, ale są bardzo przyzwyczajeni do laptopów.

Sony Vaio 1122M2E

Zwolennicy tabletów powinni za to zdecydować się na kupno rozwiązania Sony ze względu na bardziej kompaktowe wymiary i różnicę w cenie. Dzięki temu urządzenia będzie można od biedy używać nie trzymając go w obu rękach i bez problemu przenosić. Dodatkowo w obu przypadkach dostaniemy pojemniejszy dysk SSD niż w najtańszej wersji Surface Pro 3.

Po przejrzeniu tych dwóch propozycji widać, że Microsoft chciał stworzyć produkt umiejscowiony idealnie po środku między dwoma kategoriami urządzeń.

Sprzęt, który będzie zarówno tabletem, jak też laptopem. I co więcej, udało mu się to. Mimo to uważam, że nie był to dobry wybór, ponieważ największą zaletą hybryd jest różnorodność i możliwość wyboru sprzętu bardziej pasującego do naszych preferencji.

REKLAMA

Chcę mieć tablet, który okazjonalnie będzie laptopem i dlatego wybrałbym propozycję Lenovo. Ktoś będzie wolał mieć tablet, na którym da się pisać i wówczas wybierze komputer Sony. Rzecz w tym, że nie dla jednej, ani dla drugiej osoby Surface Pro 3 nie będzie w pełni odpowiadać.


// <![CDATA[ _gde_ldjidiotqt = new Image(1,1); _gde_ldjidiotqt.src='http://gde-default.hit.gemius.pl/_'+(new Date()).getTime()+'/redot.gif?id=zNubwrh.wC_pm6dgBDc2.5a1La.FeELrGeYMJ3hAxhf.O7/fastid=bseagwngyzmuytmuajmlvdsrvfnf/stparam=ldjidiotqt'; if (typeof(_gde_inscreen_dwell) == 'undefined') _gde_inscreen_dwell={}; _gde_inscreen_dwell['_gde_isndwl_ydqogvhios']='http://gde-default.hit.gemius.pl/_[TIMESTAMP]/redot.gif?id=zNubwrh.wC_pm6dgBDc2.5a1La.FeELrGeYMJ3hAxhf.O7/stparam=ydqogvhios'; document.write(''); document.write(''); // ]]>

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA