REKLAMA

Z tej aplikacji korzysta co piąty użytkownik iOS w Polsce

Ponad 3000 kilometrów uzyskanych z... przeciągnięć palcem po ekranie, 3 zakupione nieruchomości, 4000 osób kupujących stare dobre winyle i prawie 70 000 zł w pojedynczej transakcji. Czego dotyczą te pozornie losowe dane i tytułowe pytanie? Aplikacji Allegro dla iOS, która dziś świętuje swoje piąte urodziny. 

21.05.2014 14.29
Z tej aplikacji korzysta co piąty użytkownik iOS w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Jak łatwo policzyć, mobilne wydanie Allegro powstało niedługo po tym, jak Apple dopuściło w ogóle możliwość tworzenia i dystrybucji zewnętrznego oprogramowania. Na tyle szybko, że Allegro może z dumą stwierdzić, że była to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce dla iOS. Tytuł "pierwszego" udało się także wywalczyć w tym roku, kiedy mobilna aplikacja zakupowa jako pierwsza w swojej kategorii w całej Europie wprowadziła wsparcie dla procesorów 64-bitowych.

allero mobilne ios pobrania

Od procesorów ciekawsze jest jednak to, kto i jak korzystał z mobilnego Allegro przez ostatnie pięć lat. Początki, przynajmniej w porównaniu do dzisiejszej bazy użytkowników liczącej 400 000 osób i ogólnej liczby klientów, nie były zbyt imponujące. W ciągu pierwszego pół roku z programu skorzystało 20 000 użytkowników. Później było już jednak tylko lepiej - do stycznia 2010 znalazło się 40 000 nowych chętnych, a rok później było ich już łącznie 100 000.

W maju 2012 wynik ten został podwojony, dwanaście miesięcy później - potrojony, a kolejna "setka" pękła jeszcze szybciej, bo w lutym 2014. Dzienna średnia? 240 pobrań.

statystyki mobilne allegro

Nie są to jednak jedynie "puste" pobrania. Aktywni użytkownicy generują 5 000 000 wyszukiwań każdego miesiąca, które przekładają się na 8 000 000 odsłon produktów. W związku z tym, że nie zawsze najlepsze oferty znajdują się na górze listy wyników lub chcemy po prostu zapoznać się z kompletną ofertą, w trakcie każdego wyszukiwania średnio pięciokrotnie przesuwamy palcem po ekranie. To właśnie dzięki temu Allegro wyliczyło, że łącznie palce wszystkich użytkowników pokonują 3075 kilometrów. Gdyby pokonać ten dystans samochodem, starczyłoby (prawie) na wycieczkę zakupową z Warszawy do Paryża i na powrót.

Za pomocą mobilnej aplikacji dla iOS dokonano też kilku interesujących zakupów. Trzykrotnie zakupiono nieruchomości (choć taka sprzedaż nie jest wiążąca), a cztery osoby zdecydowały się na kupno wakacji właśnie z poziomu telefonu. Tysiąc razy więcej klientów zdecydowało się natomiast na nabycie tą drogą... płyt winylowych. Najwyraźniej użytkownicy Apple preferują taką formę słuchania muzyki, a iTunes "nie ma tego czegoś".

allegro statystyki

Nie wiadomo, czy którychkolwiek z tych towarów trafił do najaktywniejszych mobilnych Allegrowiczów, jednak ich wyniki są naprawdę ciekawe. 1362 aukcje wygrała jedna osoba, natomiast druga kupiła aż 2936 produktów przez telefon. Zagadką pozostaje także fakt, czy wydały na to więcej niż ten, kto z mobilnej aplikacji wygrał aukcję, której wartość wynosiła 69 300 zł.

REKLAMA

Ani płyty, ani domy, ani wakacje nie były jednak najchętniej kupowanymi towarami. Tymi były akcesoria do domu i ogrodu (8% wszystkich zakupów), zabawki inne przedmioty dla dzieci (15%), ale niekwestionowanym liderem okazały się ubrania. Te odpowiadały za 21% wszystkich zakupów.

Cała infografika Allegro dostępna jest tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA