REKLAMA

To już pewne - telewizory 4K staną się wkrótce tak powszechne jak FullHD

Czy już możemy mówić o prawdziwym boomie na 4K? Jeśli mowa o konsumentach to jeszcze nie. Warto jednak zerknąć na rynek dostaw dla producentów, bowiem tam właśnie rozpoczął się prawdziwy szał.

20.05.2014 11.58
To już pewne – telewizory 4K staną się wkrótce tak powszechne jak FullHD
REKLAMA

Telewizory 4K będą wkrótce silnie tanieć i staną się standardem szybciej niż nam się to wydaje. Nie ma to jednak wiele wspólnego z dostępnością treści, czy poprawą jakości obrazu. O tym pisałem w ubiegłym tygodniu zapowiadając telewizor 4K za 799 euro oraz ekrany LG za 5 499 zł. Teraz mam twarde dane od IHS Technology, które obrazują niezwykle szybki wzrost popularności IHS.

REKLAMA

Danych z rynku konsumenckiego jeszcze nie mamy. Będzie trzeba na nie poczekać do przyszłego roku. Po dwóch latach obecności telewizorów 4K w szerokiej dystrybucji będzie można analizować ich popularność. Zbliżają się jednak piłkarskie mistrzostwa świata i ten fakt w połączeniu ze spadającymi cenami zaowocuje kolejnymi wzrostami sprzedaży.

Na razie o tym jak popularyzuje się 4K możemy mówić bazując na danych odnośnie dostaw samych matryc. W marcu tego roku do producentów telewizorów trafiło 1,1 miliona paneli o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Dla porównania - w lutym było to 384 300 egzemplarzy, a w marcu ubiegłego roku mniej niż 150 tysięcy. Mamy więc gigantyczny wzrost rok do roku. Ten nagły skok pomiędzy lutym a marcem oznacza rozpoczęcie przez producentów masowej produkcji tegorocznych modeli. Na przykład LG dopiero w ostatnich tygodniach rozpoczęło w Mławie montaż nowych telewizorów 4K.

REKLAMA

Liderem wśród dostawców matryc jest Innolux. Na kolejnym miejscu znajduje się Samsung, następnie jest LG. Czwarte miejsce zajmuje AUO. IHS pokusił się w swoim raporcie także o prognozę dla telewizyjnych paneli 4K w najbliższych latach. W 2018 roku rynek ma urosnąć do 68,4 milionów egzemplarzy. Jednak według tego samego raportu cały rynek telewizorów ma wzrosnąć do tego czasu o 12%, co jest raczej wątpliwe, bowiem obserwujemy tendencję spadkową i ultrawysoka rozdzielczość nie jest w stanie tego odwrócić.

Ponad milion paneli 4K dostarczonych w ciągu miesiąca robi wrażenie. Telewizory 4K staną się wkrótce tak powszechne jak FullHD. To jednak nie zmienia kwestii treści. Te choć są zapowiadane to na chwile obecną są praktycznie niedostępne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA