REKLAMA

Wiemy już wszystko o zaawansowanym kompakcie Sony RX100 III. To będzie hit

Od rana fotograficzne serwisy plotkarskie aż huczą od kolejnych nowości na temat następcy świetnie przyjętych kompaktów Sony RX100 I i II. Nic w tym dziwnego – gdyby porównać branżę mobile i foto, Sony RX100 mógłby uchodzić za fotograficznego iPhone’a.

15.05.2014 10.37
Wiemy już wszystko o zaawansowanym kompakcie Sony RX100 III. To będzie hit
REKLAMA

Choć trudno zestawiać smartfony i aparaty (nawet ze względu na cenę, gdyż dobre aparaty są o wiele droższe od dobrych smartfonów), to są tu duże podobieństwa. RX100 także wdarł się szturmem na rynek foto, także ma regularny cykl wydawniczy i także stanowi na swojej półce punkt odniesienia.

REKLAMA
Sony RX100 III 9

Oficjalna premiera Sony RX100 III jeszcze się nie odbyła, ale prezentowane niżej informacje można uznać z dużą dozą prawdopodobieństwa za prawdziwe. Specyfikacja aparatu i jego cena dzisiejszego ranka pojawiła się na oficjalnej kanadyjskiej stronie Sony (prawdopodobnie ktoś się pospieszył, gdyż teraz ta strona zniknęła). Z kolei serwis Sony Alpha Rumors poinformował o wycieku oficjalnych zdjęć aparatu. Zdjęcia mają na stronie najwyższy status prawdopodobieństwa SR5, a do tej pory chyba nie było przypadku, aby informacja SR5 okazała się nieprawdą. Dlatego właśnie postanowiliśmy już teraz poinformować Was o nowym aparacie.

Co nowego w Sony RX100 III?

Sony RX100 III 7

W trzeciej odsłonie tego zaawansowanego kieszonkowego kompaktu Sony pozostało przy dużej (w tym segmencie) matrycy. Nadal jest to sensor BSI CMOS o wielkości 1” i rozdzielczości 20 milionów pikseli. Warto dodać, że jest to obecnie największa matryca wykonana w technologii BSI (BackSide Illuminated).

Duże zmiany zaszły za to w kwestii obiektywu. Nadal jest to konstrukcja Zeissa, ale tym razem Sony przesunęło akcent na szerszy kąt widzenia – zakres 28-100 mm zamieniono na 24–70 mm (a zatem dokładnie na taki, jakim dysponują profesjonalne reporterskie obiektywy lustrzankowe). Taka zmiana pozwoliła na znaczną poprawę światłosiły obiektywu, która teraz wynosi f/1.8 – 2.8! Jest to ogromna poprawa w stosunku do poprzednika o świetle f/1.8 – 4.9.

Sony RX100 III 2

Kolejną nowością jest wizjer elektroniczny, który jest… wysuwany z korpusu. Wizjer OLED ma rozmiar 0,39 cala i rozdzielczość 1,4 mln punktów. Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwoliło zachować kieszonkowy rozmiar aparatu i tak jak w poprzedniku, większość tylnej ścianki zajmuje odchylany ekran. Wyświetlacz tym razem da się odchylić o 180 stopni, co producent określił jak „selfie-ready”. Czy Was także tak mocno irytuje wciskanie selfie gdzie się tylko da?

Sony RX100 III 3

Przy tym wszystkim rozmiar korpusu pozostał bez zmian – nadal jest to malutki aparacik, który z powodzeniem zmieści się w kieszeni. Aby zachować rozmiar i wizjer, konstruktorzy musieli pójść na jeden kompromis – z górnej ścianki zniknęły sanki gorącej stopki, a w ich miejsce trafiła wysuwana lampa błyskowa. Myślę, że to dobra decyzja – w moim aparacie wizjer cenię sobie znacznie bardziej niż gorącą stopkę.

Zapowiada się prawdziwy hit

Sony RX100 III 5

Sugerowana cena na kanadyjskiej stronie Sony wynosi 899 kanadyjskich dolarów, co w prostym przeliczniku przekłada się na 2,5 tys zł. Obecnie w Polsce RX100 I można kupić za 1700 zł, a RX100 II za ok. 2400 zł. Jeśli cena na starcie faktycznie utrzyma się w okolicach 2500 zł, aparat będzie hitem.

Sony RX100 III 8

Tego typu kompakt jest idealnym rozwiązaniem do fotografii turystycznej, a także do streeta i fotografii codziennej. RX100 (w każdej wersji) jest dobrą alternatywą dla osób, które kupiły lustrzankę/bezlusterkowca i używają jej tylko z kitowym zoomem. RX100 jest mniejszy, znacznie lżejszy, ma jaśniejszy obiektyw i odchylany ekran, a przy tym zachowuje bardzo dobrą jakość zdjęć. Czy świadomy pasjonat fotografii potrzebuje czegoś więcej?

REKLAMA

Aktualizacja 16.05.2014

Dziś rano Sony oficjalnie zaprezentowało RX100 III i potwierdziły się wszystkie informacje na jego temat. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że obiektyw aparatu jest stabilizowany optycznie i zawiera wbudowany filtr szary, który zabiera 3 działki światła. Filtr można programowo włączyć, podobnie jak ma to miejsce w aparacie Sony RX10.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA