REKLAMA

Problemem HP już nie jest rynek PC

Przedziwnie toczą się losy największych firm technologicznych, które zaspały przy okazji wystrzału mobilnej rewolucji w 2007 r. Jedne padają, drugie zmieniają profil działalności, jeszcze inne trwają sztywno przy starym modelu biznesowym wierząc, że przyjdą lepsze czasy. Jeszcze innym przykładem jest HP.

23.05.2014 13.10
Problemem HP już nie jest rynek PC
REKLAMA

HP, w której misję naprawczą od trzech lat prowadzi Meg Whitman, ma inną sytuację - tak szybko jak uda się ogarnąć pożar, wybucha kolejny.

REKLAMA

Hewlett-Packard właśnie ogłosił wyniki kolejnego kwartału. I o ile są one naprawdę pozytywne, ponieważ wzrósł zysk netto (i to niemało, bo aż o 18 proc. do 1,27 mld), to jednak trzy inne odczyty, do których przyczepili się komentatorzy wpędziły akcje firmy na giełdzie w kłopoty.

Spadły przychody (1 proc. do 27,3 mld dol.) - to raz. HP ogłosił kolejną falę potężnych zwolnień - to dwa. Co jednak przechyliło szalę oceny wyników HP na stronę negatywną to fakt, iż z czterech kluczowych biznesów HP urósł tylko jeden... sprzedaż PC. Przychody HP spadły za to w:

  • druku
  • usług dla biznesu
  • hardwarze dla biznesu (serwery, chmura)

Do tej pory wydawało się, że najbardziej dokuczliwym problemem HP jest kończący się rynek PC. Tymczasem to już drugi kwartał z rzędu, w którym HP pokazuje wzrosty w tym segmencie. Tym razem jest to jedyny wzrost wśród kluczowych segmentów biznesu Hewlett-Packarda.

hp-wyniki-q1-2014

Widać zresztą skąd wzięły się wzrosty. Z powodu zaprzestania wspierania przez Microsoft systemu Windows XP, sprzedaż nowych PC do biznesu skoczył aż o 12 proc. i przykrył 2 proc. spadek sprzedaży do klientów indywidualnych.

REKLAMA

Na dziś największym problemem HP są spadki w segmencie sprzętu i usług dla biznesu. To przecież najbardziej prosperująca działka biznesu tech dla wielu globalnych firm działających w sektorze B2B. I o ile Oracle, czy Salesforce pięknie rosną, o tyle segment biznesowy HP po raz kolejny zawodzi.

Czyżby walcząc o odbicie na rynku PC, szykując kolejną próbę podbicia rynku mobilnego (ostatnio HP wydał tablet za 100 dol.!) zapomniano o tak podstawowym biznesie jakim jest chmura i serwery?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA