RTV  / News

Masz radio albo telewizor? Niedługo zapłacisz więcej

Jeszcze przed ewentualnym wprowadzeniem proponowanej opłaty audiowizualnej, w poszukiwaniu dodatkowych środków na realizację programów takich jak "Rolnik Szuka Żony", KRRiT zdecydowało się na podniesienie od przyszłego roku stawek za abonament radiowo-telewizyjny. W efekcie zapłacimy rocznie kilkanaście złotych więcej.

Co miesiąc za odbiornik radiowy zapłacimy od początku 2015 roku 6,50 zł (zamiast 5,90 zł), natomiast abonament radiowo-telewizyjny będzie oznaczał wydatek 21,50 zł (zamiast 19,30 zł). Zachowane mają być natomiast zniżki przy opłatach za dłuższe okresy abonamentu. Opłaty za przyszły rok można będzie realizować od czerwca 2014.

W tej chwili, w przypadku opłacenia całego roku z góry można zaoszczędzić około 10%. Zniżki są przyznawane jednak tylko wtedy, gdy opłata zostanie wniesiona w terminie, tj. przed 25. dniem pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podwyżki argumentuje koniecznością "zapewnienia stałego finansowania mediów publicznych" przy braku odpowiednich narzędzi ustawowych pozwalających na pobór opłat. Dodatkowo szacuje, że w tym roku o 7 mln zł, a w przyszłym aż o 14 mln zł, spadną wpływy z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego ze względu na wprowadzenie nowej kategorii osób zwolnionych od opłat.

Zgodnie z nowym brzmieniem artykułu 21 z ustawy z 4 kwietnia 2014, z konieczności wnoszenia opłat zwolnione są osoby które otrzymują zasiłek dla opiekuna.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst