REKLAMA

Office Mix - darmowy dodatek, który robi z PowerPointa prawdziwy kombajn

Dokładnie tydzień temu otrzymaliśmy od Microsoftu przedpremierowy dostęp do Office Mix, czyli dodatku do PowerPointa, który ma ułatwić tworzenie nauczycielom i korepetytorom atrakcyjne lekcje dla swoich uczniów. Teraz, gdy dodatek jest już ogólnie dostępny, możemy podzielić się naszymi wrażeniami na jego temat.

13.05.2014 10.01
Office Mix – darmowy dodatek, który robi z PowerPointa prawdziwy kombajn
REKLAMA

Na witrynie mix.office.com czeka na wszystkich bardzo ciekawy dodatek do PowerPointa. Póki co, znajduje się on w fazie beta, więc powinny się nim zainteresować głównie osoby, którym takie narzędzie szczególnie by się przydało i nie przeszkadza im to, że może zawierać jeszcze pewne usterki i niedoróbki. My takich nie stwierdziliśmy, co nie oznacza, że takowych w tym dodatku nie ma.

REKLAMA

Czym właściwie jest Office Mix? Dodatek ten rozwija w znaczny sposób możliwości funkcji „Prezentuj online” w PowerPoincie. Teraz bowiem, poza samą prezentacją, możemy dodawać znacznie bardziej rozbudowane funkcje i multimedia, w tym quizy czy nagrania wideo.

To dodatek? To powinno być domyślnie w PowerPoincie!

Office Mix wnosi do PowerPointa bardzo wiele. Pozwala bowiem na umieszczanie elementów, które wcześniej w prezentacjach nie były możliwe lub też były bardzo trudne do wstawienia za pomocą przedziwnych kontrolek. Teraz nie musisz umieć programować, by w swojej prezentacji zrobić prosty quiz. Wrzucenie zrzutu ekranowego do prezentacji to jeden klik myszką. Eksport prezentacji do pliku wideo? Ponownie, kilka klików myszką.

Zwłaszcza że funkcje te, mimo swojej prostoty, pozwalają na bardzo wiele. Przykładowo, nagranie wideo może być zarówno screencastem, jak i prezentacją, w której dogrywasz własny, dodatkowy materiał wideo. Na przykład prezentujesz na swoim slajdzie podstawowe zagadnienia z trygonometrii dla swojego ucznia, a z boku nagrywasz samego siebie, tłumaczącego krok po kroku poszczególne podpunkty twojego slajdu. Można nagrywać osobne wideo dla każdego ze slajdów, można też cały pokaz zamienić w film. Można też definiować kiedy dane multimedia mają się uruchamiać.

office-mix

Kluczowa jest jednak interaktywność prezentacji. Możesz do niej wstawiać quizy, klipy wideo odtwarzane sekwencyjnie (w tym pochodzące ze źródeł online) a nawet aplikacje zewnętrzne z Office Store.

Wymarzone narzędzie dla nauczycieli? Nie jestem pewien czy dla wszystkich. Całość jest prosta w obsłudze a zarazem daje bardzo duże możliwości. Czy jednak nadaje się do wykorzystania w typowej klasie? Może, ale jako uzupełnienie właściwej lekcji. Slajdy w prezentacji uzupełnione przez zadania i komentarz nauczyciela mogą okazać się niewystarczające. Dużo większy potencjał widzę tu dla korepetytorów, którzy mogliby przygotowywać wszystkim swoim uczniom podobne lekcje i zadania, a osobiście już z nimi przechodzić przez kolejne zagadnienia, które wcześniej na lekcji zostały omówione. Nie tylko usprawniłoby to jego pracę, ale również młodociani mieliby wiedzę zaserwowaną w atrakcyjnej formie.

office-mix-2

Zresztą, nie tylko młodociani. E-learning jest coraz popularniejszą formą zdobywania wiedzy również przez dorosłych, a nawet profesjonalistów. W Office Mix nie brakuje właściwie żadnego narzędzia, by nie móc za jego pomocą przeprowadzić szkolenia dla nowozatrudnionych w jakimś dziale czy dla tych, którzy dopiero szukają metod, by poszerzyć kompetencje.

Office Mix można by też wykorzystać do celów, których nie przewidział sam Microsoft. Poprosiłem innych blogerów Spider’s Web o przetestowanie równolegle do mnie tego rozwiązania w okresie przedpremierowym, jakim nam dano i podzielenie się swoimi wrażeniami. Szczególnie ciekawie Mixa wykorzystał Szymon. Zobaczcie sami. Cały poniższy rozdział jest jego autorstwa.

Szymon klika i znajduje nowe możliwości

Kiedy pierwszy raz uruchomiłem OfficeMix, nie wiedziałem, czego spodziewać się po bezpłatnym rozszerzeniu. Dzisiaj jestem przekonany, że nie będę się z nim mógł rozstać. Nowa „wtyczka” do programu Microsoft PowerPoint zamienia najpopularniejszego kreatora prezentacji w jeszcze skuteczniejsze narzędzie. PowerPoint w końcu stał się dobrym narzędziem do pracy nie tylko w pojedynkę, ale również zespole.

Zawsze się piekliłem, kiedy podczas grupowego procesu twórczego na jednym dokumencie musiałem wysyłać każdemu członkowi drużyny sugestie i instrukcje, tłumacząc co jest nie tak, co trzeba poprawić, gdzie leży problem i co zostało wykonane wręcz wzorowo. Oczywiście zawsze można zrobić zdjęcie ekranu, można je edytować w programie graficznym, opisać na nim co i jak, zadzwonić przez Skype i wszystko łopatologicznie wytłumaczyć, krok po kroku. OfficeMix jest dokładnie tym samym. Tyle tylko, że z pomocą wtyczki wszystko odbywa się bez wychodzenia z programu PowerPoint, w jednym oknie, ze wszystkim, co potrzebne pod ręką. Jak ja mogłem właściwie realizować grupowe zadania bez tego rozwiązania?

Jak działa OfficeMix? Wyobraźcie sobie, że edytujecie prezentację. Pracujecie nad zespołowym projektem, komunikacja szwankuje, macie wiele pomysłów, poprawek i sugestii. Za wiele, żeby męczyć się za pośrednictwem grupowego czatu. W tej sytuacji wystarczy kliknąć w zakładkę „mix”, która po zainstalowaniu bezpłatnego rozszerzenia automatycznie wyląduje w górnej belce PowerPointa i już możecie przystępować do nadawania projektowi odpowiedniego kierunku.

OfficeMix pozwala na nanoszenie sugestii w prezentacji za pomocą kolorowych markerów. Wszystko podczas nagrywania obrazu oraz dźwięku z kamery komputera. Slajd po slajdzie, możecie tłumaczyć i opisywać znajdującą się na kartach zawartość, zakreślać przy tym konkretne fragmenty tekstu oraz grafiki. Nagrany za pomocą mikrofonu komentarz jest nakładany na taki materiał, który nadaje się do odtworzenia w dowolnej przeglądarce internetowej, na komputerach, smartfonach i tabletach.

Create_600x400

Edycja, wrzucanie takiego materiału do sieci czy generowanie linków dla innych – to wszystko odbywa się z poziomu programu PowerPoint, co skutecznie ułatwia pracę. Dotychczas takie przedsięwzięcie „kosztowałoby nas” zabawę w edytorze graficznym, programie do nagrywania obrazu i dźwięku oraz wizytę na platformie hostingowej. No, ewentualnie mozolne opisywanie i tłumaczenie innym użytkownikom wszystkiego za pomocą grupowego komunikatora.

OfficeMix to dopełnienie PowerPointa, które od początku powinno znaleźć się w tym programie. Jeżeli bardzo często współpracujesz podczas tworzenia prezentacji, uczysz za ich pomocą bądź po prostu starasz się komuś wytłumaczyć zawarte na kartach treści – OfficeMix błyskawicznie wejdzie Ci w krwiobieg. Tak jak mnie.

REKLAMA

Do testów przystąp

Jeżeli PowerPoint to twoje podstawowe narzędzie pracy, a na dodatek materiały które na nim przygotowujesz mają nieco inny charakter niż tradycyjny pokaz slajdów, nie wahaj się już chwili dłużej, tylko instaluj Mixa. Albo poczekaj, jeżeli jesteś ostrożna lub ostrożny, aż to narzędzie wyjdzie z fazy beta-testów. Jest darmowe dla wszystkich posiadaczy Office 365 lub Office 2013, a rozwija PowerPointa w taki sposób, że nikt by nie kręcił nosem, gdyby te funkcje weszły do jego nowej, wymagającej opłaty wersji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA