REKLAMA

Uruchomiono najgłębszy basen na świecie

Pomijając nieczynny basen o głębokości 10 metrów w silosie, najgłębszym basenem w Polsce jest ten w Pałacu Kultury i Nauki. Ma on jednak zaledwie 4,8 metra głębokości. Do światowego rekordu sporo mu brakuje. Najgłębszy basen na świecie został uruchomiony w zeszłym tygodniu we Włoszech.

16.05.2014 06.59
Uruchomiono najgłębszy basen na świecie
REKLAMA

Y-40 jest częścią Hotelu Terme Millepini w Montegrootto Terme mieszczącego się kilkanaście kilometrów od Wenecji. Tak jak sugeruje nazwa, jego głębokość wynosi 40 metrów i wypełnia go woda termalna o temperaturze 32-34 stopni Celsjusza. Został otwarty 10 maja i tym samym stał się najgłębszym basenem na świecie o 7 metrów bijąc belgijskie Nemo33.

REKLAMA

Oba baseny mają jednak wspólne przeznaczenie – są obiektami stworzonymi z myślą o nurkach. Nie mogąc się wybrać do Egiptu albo w jeszcze dalej w odległe tropiki, można spróbować głębokiego nurkowania w bezpiecznych warunkach basenowych. Zapewne podobnie jak Nemo33, także Y-40 szybko stanie się przyciągającą rzesze atrakcją turystyczną dla fanów tego sportu.

najglebszy basen 2

Y-40 ma wymiary 20 na 30 metrów i mieści aż 4300 metrów sześciennych wody. Oprócz części o największej głębokości, na basenie znajdują się strefy do treningu nurkowań technicznych, 4 jaskinie, a także miejsca do ćwiczeń fotografii podwodnej.

najglebszy basen

Na stronie basenu nie ma cen za jednorazowe wejście, ale można skorzystać z pakietu pięciu godzinnych wejść na basen w cenie 150 euro lub skorzystać z wejścia wraz z noclegiem za 129 euro. W cenie jest także nocleg z kolacją i możliwość skorzystania z innych basenów termalnych hotelu, jacuzzi oraz pozostałych atrakcji.

Włodarze niestety zaniedbali obecność w mediach społecznościowych i na razie nie znajdziemy wielu zdjęć z ukończonego basenu.

Świetnie, że takie obiekty powstają, szkoda jedynie, że nie w Polsce. To dość bezpieczne rozwiązanie do przeprowadzenia kursów nurkowych, czy zmoczenia sprzętu w trakcie zimy. Jednocześnie z autopsji wiem, że satysfakcja zanurzenia się w mokrym skafandrze na 30 metrów w polskim jeziorze, gdzie woda na dnie ma 4 stopni, jest naprawdę spora. Takim basenem jak ten we Włoszech bym jednak nie pogardził.

Na koniec dorzucę jeszcze ciekawostkę z własnego podwórka. W podłódzkim Zgierzu jest basen, a właściwie miejski zakład kąpielowy o maksymalnej głębokości 2,40 m. Obiekt został wybudowany w 1929 roku i był drugą krytą pływalnią w Polsce oraz pierwszą z podgrzewaną wodą. Ze względu na swoją nietuzinkowe wnętrze stał się scenerią dla licznych filmów, teledysków i sesji zdjęciowych.

REKLAMA

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu shutterstock grafiki basenu Y-40 z jollydiver, a zdjęcia basenu w Zgierzu z mpgkzgierz


//<![CDATA[ _gde_ldjidiotqt = new Image(1,1); _gde_ldjidiotqt.src='http://gde-default.hit.gemius.pl/_'+(new Date()).getTime()+'/redot.gif?id=zNubwrh.wC_pm6dgBDc2.5a1La.FeELrGeYMJ3hAxhf.O7/fastid=bseagwngyzmuytmuajmlvdsrvfnf/stparam=ldjidiotqt'; if (typeof(_gde_inscreen_dwell) == 'undefined') _gde_inscreen_dwell={}; _gde_inscreen_dwell['_gde_isndwl_ydqogvhios']='http://gde-default.hit.gemius.pl/_[TIMESTAMP]/redot.gif?id=zNubwrh.wC_pm6dgBDc2.5a1La.FeELrGeYMJ3hAxhf.O7/stparam=ydqogvhios'; document.write(''); document.write(''); //]]>

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA