REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Koniec problemów ze składaniem mebli. Te złożą się same

Każdy kto kupował meble, które trzeba było złożyć, wie, że to pracochłonne i podatne na błędy zajęcie. Czasami ten jeden nieszczęsny kołek, po włożeniu go nie tam gdzie trzeba, łamie się, i niezbędna jest interwencja stolarza. Czasami zgubi nam się nie mająca swojego odpowiednika na wolnym rynku śrubka, lub robią nam się odciski od czegoś, co miało być kluczem imbusowym, a jest narzędziem tortur wymyślonym przez Szatana.

23.05.2014
11:20
Meble, które same się składają
REKLAMA

Do tego wszystkiego po pewnym czasie zauważamy, że części z jakich składane są meble, wcale nie są jakieś unikalne. Powtarzają się te same elementy (spód od szuflady, zawias, blat...) które różnią się rozmiarami. Przychodzi wtedy nam do głowy że musi być jakiś łatwiejszy sposób...

REKLAMA
Ikea-imbus

Inżynierom z École Polytechnique Fédérale de Lausanne przyszło do głowy to samo - postanowili zbudować modularne elementy mebli, które same dokonują odpowiedniej rekombinacji, układając się w zadany wzór.

ikea-table

Małe roboty w kształcie kuli ze spłaszczonymi ścianami (tak jakbyśmy chcieli wyciąć z niej sześcian), potrafią połączyć się z innymi, przesunąć swoje ścianki po przekątnej, i zorientować się w położeniu względem siebie. Dodatkowo są w stanie zamontować się do specjalnie przygotowanych płaskich powierzchni - tworząc np. blaty stołu czy siedzenie krzesła.

roombots

Twórcy robotów, nazwanych Roombots, pokazali również inne ich ciekawe zastosowanie. Po przyczepieniu się do istniejącego mebla, są w stanie nim poruszać oraz dostosowywać jego wysokość. Przyda się to jako mebel np. dla chorych czy też starszych ludzi lub po prostu leniwych - wyobraźcie sobie stolik, przywożący nam piwo.

Prowadzący projekt Roombots, szef laboratorium biorobotyki Auke Ijspeert twierdzi:

W końcu jedyne, co będziesz musiał zrobić, to zaprojektowanie sypialni, czy pokoju konferencyjnego - i pozwolić modułom wykonać całą resztę.

REKLAMA

Jest coś inspirującego w takich prostych, samodzielnie niepotrafiących nic urządzeniach, których siła polega na współpracy i zgraniu poszczególnych elementów. Przypominają one na przykład sprzęty, które opisał Stanisław Lem w Niezwyciężonym - proste elektroniczne owady, które potrafią razem wiele zdziałać. Być może tak właśnie będą kiedyś wyglądać sklepy meblowe - będziemy kupowali na sztuki elementy, a w domu będziemy odblokowywali poszczególne wzory mebli (np. poprzez płatności z komórki), które będą nam się same przygotowywały.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA