REKLAMA

Jeśli zamierzasz kupić nowy komputer, lepiej poczekaj

Intel podał oficjalną informację na temat daty premiery procesorów Core 5. generacji o nazwie kodowej Broadwell. Tym samym potwierdziły się informacje mówiące, że trafią one na rynek przed końcem bieżącego roku.

19.05.2014 18.45
Jeśli zamierzasz kupić nowy komputer, lepiej poczekaj
REKLAMA

Informacja ta krążyła w sieci już od jakiegoś czasu jako plotka. Teraz w rozmowie z agencją Reuters oficjalnie potwierdził ją Brian Krzanich, prezes Intela. Powiedział on, że bardzo trudne byłoby wprowadzenie na rynku nowych procesorów przed rozpoczęciem najbardziej lukratywnego dla producentów komputerów czasu, czyli początku roku szkolnego. Z tego powodu premiera procesorów ma odbyć się w pierwszej połowie sezonu świątecznego.

REKLAMA

Taktyka Intela wydaje się być przemyślana. Przede wszystkim dopiero co premierę miały odświeżone procesory Intel Haswell Refresh. Wydanie kolejnych generacji produktów w tak bliskich terminach nie miałoby najmniejszego sensu. A tak Intel przygotował tymczasową ofertę i lekko opóźnił premierę zupełnie nowych układów. W ten sposób Intel dał producentom laptopów możliwość stworzenia nowych komputerów zanim dzieci pójdą do szkół i będą potrzebowały nowych maszyn bez znacznego opóźniania swoich najważniejszych w tym roku układów.

Ale dlaczego Intel w ogóle musiał przenosić premierę swoich procesorów?

Ultrabook

Prawdopodobnie stało się tak, ponieważ Intel ma problem z uzyskaniem odpowiedniej liczby działających procesorów wyprodukowanych w 14-nanometrowym procesie technologicznym. To jest obecnie największy problem Intela, który przemieni się w największą zaletę procesorów Broadwell. Im mniejszy proces technologiczny, tym mniejsze są podzespoły użyte do stworzenia układów. Przez to na tej samej powierzchni można upchać więcej elementów lub stworzyć mniejsze i bardziej energooszczędne procesory.

REKLAMA

O ile w erze komputerów stacjonarnych zastosowany proces technologiczny był zaledwie ciekawostką (sam mam 32-nanometrowy procesor), to w czasach laptopów, tabletów oraz innych urządzeń mobilnych jest jednym z najważniejszych parametrów. Dlatego choć nigdy nie powinno się czekać z kupnem komputera, to... jeśli zamierzacie zmienić komputer dopiero za jakiś czas, poczekajcie na układy Intel Broadwell. W ten sposób załapiecie się na nowy proces technologiczny, który będzie najniższym przez następne dwa lata i zyskacie dłuższy czas pracy komputera bez ładowania.

Zdjęcie pochodzi ze Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA