REKLAMA

Tak kompleksowym rozwiązaniem jak Horizon TV od UPC nie może pochwalić się nikt inny

Horizon TV od UPC wreszcie zawitał do Polski. W 2012 usługa debiutując w Holandii była okrzyknięta mianem rewolucyjnej. Dziś jej start w Polsce robi całkiem sporo szumu. Czy rzeczywiście jest się czym ekscytować? Sprawdziliśmy.

21.05.2014 10.49
Tak kompleksowym rozwiązaniem jak Horizon TV od UPC nie może pochwalić się nikt inny
REKLAMA

Horizon TV określany jest jako telewizja następnej generacji. Wszystko za sprawą dostępu do kanałów nie tylko na telewizorze, ale też komputerze oraz urządzeniach mobilnych. I takie podejście jest jak najbardziej słuszne, dziś chcemy media konsumować wszędzie, a zamiast klasycznego multiroomu lepszym rozwiązaniem jest umożliwienie oglądania na laptopie, czy tablecie.

REKLAMA
upc_HTV_prez_S3.jpg

Dodatkowo Horizon TV w swojej zagranicznej wersji to nowoczesny dekoder z aplikacjami, opcje nagrywania 4 kanałów jednocześnie, rekomendacje itd. W Polsce Horizon TV debiutuje w nieco uboższej wersji. Na starcie skupiono się właśnie na nowoczesnych aplikacjach mobilnych zapewne w niedługiej przyszłości pojawi się także sprzęt.

mont1

Czym jest więc Horizon TV w obecnej postaci?

To dostęp do kanałów linearnych (ma być ich około 100) oraz serwisu wideo na życzenie z poziomu komputera, tabletu lub smartfona z system Android lub iOS.

Wszystko to oczywiście zarezerwowane jest wyłącznie dla klientów UPC. Abonenci pakietu telewizyjnego Max Extra HD usługą będą mogli cieszyć się bezpłatnie, natomiast posiadacze Select Extra HD potestują bez opłat usługę do 31 lipca 2014 roku, później będzie ona dla nich dostępna za 5 złotych miesięcznie. Plusem jest możliwość korzystania z Horizon TV na trzech urządzeniach jednocześnie, a samą aplikację można zainstalować na dowolnej liczbie urządzeń.

Od rana testuję już dostęp do usługi z poziomu iPhone’a oraz komputera.

Informacja dla wszystkich malkontentów: tak, Horizon TV korzysta z Microsoft Silverlight. Możecie, więc zacząć hejtować w komentarzach lub przyzwyczaić się, że jest to standard jeśli chodzi o legalne wideo w sieci. Stream wybranych kanałów działa płynnie zarówno na komputerze, jak i telefonie.

Niestety nie do końca jest się nad czym zachwycać. Sam serwis i aplikacje wyglądają i działają poprawnie. Rewolucji w interfejsie nie stwierdzono. Może za dużo już usług mobilnych widziałem aby móc wyrazić jakiś podziw. Względem konkurencyjnej usługi nc+GO na plus jest system logowania prostą nazwą użytkownika i hasłem. W nc+ nie mamy dostępu do wideo przez przeglądarkę, a do logowania w aplikacji jest potrzebne hasło z umowy i jej numer lub nasz PESEL.

upc horizon tv

Problemem Horizon TV jest to, że nie znajdziemy tam niczego nadzwyczajnego. Usługa nie daje dostępu do wszystkich kanałów UPC będąc poza domem.

Co więcej, część kanałów działa wyłącznie w zasięgu sieci kablowej UPC, co wynika oczywiście z ograniczeń licencyjnych i umów z poszczególnymi nadawcami. Musimy mieć, więc także internet od UPC lub korzystać z UPC Wi-Free czyli hotspotów tworzonych przez modemy innych użytkowników internetu w UPC.

Aplikacja poza dostępem do wybranych kanałów linearnych online daje też możliwość wypożyczenia filmów lub skorzystania z bezpłatnych pozycji serialowych i dokumentalnych, a także wgląd do EPG, czyli programu telewizyjnego oraz zdalne programowanie dekodera.

UPC należy się uznanie, że wreszcie wprowadza takie aplikacje do Polski.

To przydatna usługa, która jest świetnym uzupełnieniem oferty telewizji kablowej. Na chwilę obecną takim kompleksowym rozwiązaniem nie może pochwalić się nikt inny. W nc+ brakuje opcji oglądania przez przeglądarkę (co było w Cyfrze+), Cyfrowy Polsat posiada tylko rabaty i catch-up tv w ramach serwisu ipla, Vectra ma telewizję online także z aplikacjami, ale jest to tylko kilka kanałów. Zaś aplikacja Multimedia Polska wygląda fatalnie, choć ich VOD dostępne jest także dla osób nie będących abonentami.

W porównaniu więc do konkurencji, to rzeczywiście usługa prezentuje się nieźle, ale jednocześnie trudno tu mówić o rewolucji. Gdyby Horizon TV zadebiutował równo z wersją holenderską jesienią 2012 roku wraz z nowym dekoderem, to owszem. W chwili obecnej mamy już rozwiązania podobne i równie nie doskonałe co sam Horizon TV, który jest okrojony z kanałów i funkcjonalnością nie bije na głowę wspomnianego nc+GO.

REKLAMA

Horizon TV to dobre rozwiązanie dla obecnych abonentów pakietu Max Extra HD w UPC.

Nie jest to jednak usługa, którą należałoby się szczególnie ekscytować. Daleko jej do telewizji nowej generacji. To dostosowanie oferty do obecnych standardów, a fakt że konkurencja jest w tyle świadczy jedynie o miałkości naszego rynku. UPC jednak mówi, że sama platforma Horizon TV w obecnej postaci to dopiero początek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA