Social media  / News

Facebook przygotował nowe narzędzie dla Polaków - pokaż, że głosowałeś

156 interakcji
dołącz do dyskusji

Co nie udało się rządowi i Unii Europejskiej, spróbuje zrobić Facebook. Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga stara się sprawić, aby udział w wyborach był modny, licząc na to, że wystarczy abyśmy pochwalili się naszą aktywnością, aby w ślad za nami poszło przynajmniej kilka osób. 

Nowa funkcja, "I'm Voter" testowana była do tej pory m.in. w USA w 2008 i w 2012 roku podczas wyborów prezydenckich, a także w Kolumbii i Indiach. Docelowo ma pojawić się we wszystkich krajach, których mieszkańcy mogą głosować w wyborach parlamentarnych oraz przy okazji lokalnych głosowań w Korei Południowej, Indonezji, Brazylii czy Nowej Zelandii.

Odpowiedni przycisk, którego kliknięcie poinformuje naszych znajomych o tym, że wzięliśmy udział w głosowaniu, pojawia się w dzień wyborów w aplikacji mobilnej i na stronie Facebooka. Wystarczy jedno kliknięcie, aby publicznie pochwalić się swoim działaniem.

facebook wybory

Jak podaje Reuters, mimo że opcja chwalenia się udziałem w głosowaniu nie wygląda na zbyt skuteczną, w rzeczywistości przynosi wymierne korzyści. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dwa lata temu wykazały, że właśnie dzięki "I'm Voter" do urn zgłosiło się ponad 340 000 dodatkowych głosujących.

Frekwencja w poprzednich wyborach parlamentarnych wyniosła w Polsce mniej niż 25%. Z całą pewnością, jeśli posiadamy konto na Facebooku, nie zaszkodzi po powrocie do domu kliknąć w wyświetlony przycisk. Może staniemy się dzięki temu inspiracją dla naszych znajomych, którzy przełożą na później przeglądanie zdjęć kotów (lub piesełów) i oddadzą swój głos.

zdjęcie

Wybory nie przeszły niezauważone również na Twitterze, aczkolwiek tam wyświetlany jest jedynie odnośnik do wpisów z odpowiednim hashtagiem.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst