Sprzęt  / News

Nowe sterowniki Catalyst 14.6 wprowadzają wiele zmian. Spodobają się posiadaczom wielu monitorów i linuksowcom

Na stronie AMD właśnie została oficjalnie udostępniona wersja beta sterowników AMD Catalyst 14.6. Poza klasycznymi drobnymi zmianami w działaniu kart graficznych AMD wprowadziły one kilka bardzo ciekawych zmian.

Pierwsza z nich to umożliwienie korzystania z Mantle na komputerach przenośnych wyposażonych w technologię AMD Endruro. Dzięki temu w grach takich jak Thief oraz Battlefield wydajność laptopa wyposażonego w kartę graficzną AMD Radeon HD 8970M może wzrosnąć kolejno o 14% (Thief, wysokie ustawienia, 1920 x 1080 pikseli) lub 21% (Battlefield 4, wysokie ustawienia, 1366 x 768 pikseli).

AMD Catalyst 14.6

Nowe sterowniki poprawiają również działanie nowych gier, w tym debiutującego dziś na półkach sklepowych Watch Dogs, oraz Murdered: Soul Suspect, który powinien trafić do sklepów w przyszłym tygodniu. Posiadacze kart Radeon mogą odczuć w tych tytułach wzrost rzędu 28% w przypadku gry Ubisoftu i 16% w przypadku tytułu wydanego przez Square Enix. Oprócz tego znacznie poprawione zostanie skalowanie w trybie CrossFire. Często wynosi ono ponad 90%, jednak odczują to głównie osoby używające wyświetlacza o rozdzielczości 2560 x 1600 i 3840 x 2160 pikseli.

Eyefinity AMD

Kolejna bardzo ważna zmiana wprowadzona w nowych sterownikach to możliwość używania wielu monitorów o różnej rozdzielczości, by wszystkie razem wyświetlały jeden obraz, tak jak widać to na zamieszczonym wyżej obrazku. Oczywiście istnieje o wiele więcej możliwości łączenia monitorów w różnego rodzaju konfiguracje, są one dostępne z poziomu Catalyst Control Center. Trybu tego można używać zarówno w pracy biurowej, jak też w grach. Wydaje mi się to naprawdę dobrą opcją dla osób, które mają monitory o różnej wielkości i rozdzielczości.

AMD Ubuntu Catalyst 14.6

Mniej imponujące nowości w sterownikach AMD Catalyst 14.6 to większe możliwości konfigurowania korekcji kolorów, przyspieszenie deokodowania plików w formatach JPEG na taniej platformie AM1 oraz likwidacja wielu problemów w grach Enemy Territory: Quake Wars i Wiedźmin 2 pod systemem operacyjnym Ubuntu 14.04.Ponadto poprawiono proces instalacji i konfiguracji sterowników pod tym systemem, by był jak najłatwiejszy. Nowe sterowniki możecie już pobrać, jednak pamiętajcie, że są one w wersji beta. Jeśli nie jesteście zaawansowanymi zaawansowanymi użytkownikami, radzę poczekać na ich finalną wersję, która pojawi się niebawem.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst