REKLAMA

W dziesięć lat po rozpoczęciu prac odbudowano Strefę Zero w miejscu World Trade Center - zobacz jak to zrobiono

Wszyscy pamiętamy ten dzień. Cały świat się wtedy zatrzymał i choć nikt z nas nie rozumiał do końca znaczenia tego wydarzenia, to wszyscy podświadomie czuliśmy, że na naszych oczach dzieje się coś przerażającego, co na zawsze zapisze się w historii. Zobacz, jak zmieniło się miejsce ataku z 11 września na filmie timelapse, który powstawał przez całą dekadę.

27.05.2014 10.52
W dziesięć lat po rozpoczęciu prac odbudowano Strefę Zero w miejscu World Trade Center – zobacz jak to zrobiono
REKLAMA

Odbudowę Strefy Zero zaczęto w październiku 2004 roku, a zatem trzy lata po pamiętnym ataku z 11 września. Przez te trzy lata trwały intensywne prace rozbiórkowo-remontowe, połączone z przygotowaniem terenu do powstania nowego projektu – muzeum i miejsca pamięci ofiar katastrofy.

REKLAMA
world trade center 2
world trade center 3

Od października 2004 do maja 2014 w tym miejscu powstawał film timelapse, który przedstawiał kolejne etapy budowy. Obecnie w miejscu byłych wież World Trade Center znajdują się dwie fontanny będące wielkimi kwadratowymi otworami, które przypominają, że w tych miejscach stały kiedyś wieże WTC. Fontanny są otoczone płytami, na których są wyrzeźbione nazwiska ofiar.

Pod pomnikiem pamięci ofiar znajduje się podziemne muzeum poświęcone atakowi. Można w nim znaleźć informacje o wszystkich ofiarach i o służbach ratunkowych, a także prawdziwe fragmenty konstrukcji budynków.

REKLAMA

Tuż obok tego kompleksu znajduje się nowe, zbudowane od podstaw centrum One World Trade Center, którego budowę także uwieczniono na filmie timelapse.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA