REKLAMA

Dlaczego w Windowsie 8.1 cały czas nie ma Menu Start?

Kilka dni temu, na konferencji Build, Microsoft zaprezentował zaproszonym deweloperom działające na Windows 8.1… Menu Start. Czemu więc go jeszcze nie ma na naszych komputerach? Tak trudno przywrócić kod z Windows 7?

11.04.2014 09.52
Dlaczego w Windowsie 8.1 cały czas nie ma Menu Start?
REKLAMA

Chrzanić kafelki, boczne menu czy aplikacje ze Sklepu Windows. To, co użytkowników Windows szczególnie zabolało po przejściu na ósmą edycję tego systemu, to zniknięcie dobrze znanego Menu Start. Rozwiązanie to wprowadzono w Windows 95 i było z nami przez 1,5 dekady. Microsoft uznał jednak, że w interfejsie mającym współpracować nie tylko z myszką i klawiaturą, ale również z naszymi palcami, na Menu Start nie ma miejsca. I to był błąd.

REKLAMA

Niekoniecznie błąd koncepcyjny. Nigdy mi nie brakowało Menu Start i uważam nowy ekran startowy za bardziej funkcjonalny. Zwłaszcza przy posiadaniu notebooka z ekranem dotykowym i wiem, że nie jestem w tej opinii osamotniony. Większość ma jednak rację, a w tym przypadku, jest to większość płacąca niemałe pieniądze za licencję na Windows: Menu Start musi wrócić. I nie tylko przycisk Start, wprowadzony w Windows 8.1, a klasyczne rozwijane z paska narzędzi menu.

Microsoft, na szczęście, słucha

Microsoft przez chwilę próbował być jak Apple: nie słuchał potrzeb swoich użytkowników, tylko dyktował im nowe, jego zdaniem lepsze rozwiązania. To nie jest fundamentalnie złe podejście. - Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem. – powiedział swego czasu Henry Ford, tak chętnie cytowany przez pracowników Apple’a. Jak się jednak okazało, Steven Sinofsky to nie Steve Jobs ani Jonathan Ive. Nie udało się przeforsować jego wizji nowego sposobu wywoływania i zarządzania aplikacjami.

menu-start

Sinofsky już nie pracuje w Microsofcie, a nowe wersje Windows nie tylko wprowadzają nowe funkcje, ale przywracają niektóre znane już z Windows 7. Windows 8.1 wprowadził przycisk Start, a niedawno zaprezentowano działające Menu Start, które ma się pojawić… kiedyś i uzupełniać ekran startowy z aktywnymi kafelkami. Warto sobie uzmysłowić jedno: aktywne kafelki nie znikną z Windows. Menu Start będzie jednak dostępne dla tych osób, które korzystają z większych notebooków i desktopów. Użytkownik sam będzie mógł wybrać które rozwiązanie mu bardziej odpowiada.

Czemu go jeszcze nie ma?

Menu Start powinno być łatwe do przywrócenia w Windows 8.1. Przecież na dobrą sprawę wystarczy przywrócić rozwiązanie znane z Windows 7 i doszlifować je pod kątem ewentualnych niezgodności z nowymi wersjami bibliotek systemowych. Sęk w tym, że Microsoft nie zamierza przywracać starego rozwiązania. Nowe Menu Start ma nie stracić żadnej ze swoich zalet, a zarazem wykorzystać możliwości, jakie dał Windows 8.x.

Terry Myerson oświadczył w rozmowie z Mary Jo Foley, że prace nad tym menu są wręcz w powijakach i nie jest w stanie podać nawet przybliżonej daty premiery. To właśnie dlatego owo menu nie trafiło na nasze komputery i tablety wraz z kwietniową aktualizacją rozwojową Windows 8.1

Co nowego?

Redakcja serwisu Neowin, dla naszej wygody, wycięła z nagrania z konferencji Build 2014 sam fragment dotyczący nowego Menu Start. Zobaczcie sami:

Jak widać, nowe Menu Start będzie współpracowało nie tylko z aplikacjami klasycznymi, ale również z tymi ze Sklepu Windows. Nie ogranicza się to jednak tylko do umieszczenia do nich łącz w menu. Aplikacje Modern będzie można przypinać do menu, a te przypięte będą wyświetlały treści na reprezentujących je kafelkach. Dokładnie tak samo, jak na ekranie startowym, ale zajmując dużo mniej miejsca na ekranie. Najprawdopodobniej też nie będzie można przypiąć tak wielu aplikacji, co na ekranie startowym.

REKLAMA

Same kafelki będzie można również dostosowywać tak, jak na ekranie startowym. Oznacza to, że będziemy mogli je sortować i decydować o ich rozmiarze. Samo menu również będzie elastyczne: będziemy mogli sami decydować o tym na jaką wysokość się rozwija i jak będzie szerokie zanim rozwiniemy z niego podkategorie.

Jak już wspominałem wcześniej, uważam ekran startowy za rozwiązanie funkcjonalnie lepsze od Menu Start. Moglibyśmy zmarnować nieco naszego czasu i podyskutować nad wyższością jednego rozwiązania nad drugim. Na szczęście nie będziemy musieli: każdy będzie mógł zdecydować z czego woli korzystać. Jedynym problemem pozostaje fakt, że na Menu Start w Windows 8.1 będziemy musieli jeszcze trochę poczekać…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA