REKLAMA

Nowy typ portu USB jest mniejszy i bardziej praktyczny

USB to najbardziej rozpowszechniony standard portów w całym świecie technologii. Teraz, po 15 latach zupełnie się zmienia.

03.04.2014 15.40
USB-C
REKLAMA

Większość informacji na temat nowego typu złącza została potwierdzona podczas targów IDF14 w Shenzen - donosi Arstechnica. Dowiedzieliśmy się między innymi, że USB 3.1 ma cechować się przepustowością wynoszącą 10 Gb/s, dwa razy większą niż w przypadku USB 3.0. Dzięki temu USB może być nie tylko standardem przesyłania danych, ale również obrazu. Przepustowość ta ma pozwalać na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K i przy płynności 30 klatek na sekundę. Jest to wynik porównywalny z obecnie używanym wyjściem obrazu HDMI 1.4.

REKLAMA

Kolejna zmiana to wprowadzenie standardu USB Power Delivery, dzięki któremu kabel będzie mógł dostarczyć nawet 100 W mocy.

Będzie to możliwe w przypadku zastosowania kabli z pełnymi wtyczkami A/B. Użytkownicy kabli microUSB tych samych typów będą mogli dostarczyć od 10 do 60 W.  Dzięki temu do USB będą mogły być podłączane urządzenia o większym apetycie na energię, co znacznie zwiększy możliwości USB. Głośniki i karty graficzne na USB? Za jakiś czas to może stać się faktem.

usb-port-type-c

Najbardziej interesujące są jednak zmiany w wyglądzie i kompatybilności złącz. Nie bójcie się, stare, dobre USB nie odchodzi.

Jedyną zmianą w jego budowie będzie dodanie kliknięcia, dzięki któremu będziemy pewni, że poprawnie umieściliśmy wtyczkę w gnieździe. Oprócz tego pojawi się nowa wtyczka USB typu C. Powstała ona z powodu cały czas zmniejszających się urządzeń, dla których stare USB niebawem może stać się zbyt duże.

Wymiary wtyczki USB typu C to zaledwie 8,3 x 2,5 mm i ma zaokrąglony kształt. Dzięki temu nie będzie ważne, którą stroną włożymy wtyczkę do gniazda – zawsze będzie pasować. To wbrew pozorom bardzo duże ułatwienie, dzięki któremu włożenie wtyczki do gniazda nie będzie przeprowadzane w dwóch, trzech lub nawet czterech próbach. Oczywiście zmiana kształtu spowoduje, że gniazdo nie będzie kompatybilne z dzisiaj używanym USB.

REKLAMA

Tym samym można pomyśleć, że największa zaleta USB, czyli wsteczna kompatybilność,  przestaje istnieć. Jest to prawda, ale tylko częściowo. Bowiem za rok, w komputerach i innych urządzeniach, będą znajdować się oba rodzaje USB. Sytuacja ta będzie trwać przez kilka lat, tak długo aż USB typu C się upowszechni. A wtedy będzie można porzucić stary rodzaj USB, którego nie będzie już nikt używać czy za nim tęsknić.

Zdjęcie USB device and laptop exchance informations pochodzi z serwisu Shutterstock. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA