REKLAMA

Jaki obiektyw stałoogniskowy do Samsunga NX? Test porównawczy 30 mm i 45 mm

Po zakupie aparatu z wymienną optyką, wcześniej czy później przychodzi moment, w którym każdy fotograf chce rozszerzyć swoją bazę obiektywów. W tym miejscu zaczyna się problem i szukanie odpowiedzi – co wybrać? Test porównawczy obiektywów Samsung NX 30 mm f/2.0 i 45 mm f/1.8 powinien ułatwić tę decyzję wszystkim posiadaczom bezlusterkowców Samsunga.

14.04.2014 10.04
Jaki obiektyw stałoogniskowy do Samsunga NX? Test porównawczy 30 mm i 45 mm
REKLAMA

Na początku fotograficznej przygody większość osób kupujących aparat skupia się na samym korpusie. Poznawanie parametrów, niuansów i możliwości obiektywów przeważnie jest odkładane na później. Producenci doskonale o tym wiedzą, i na szczęście do aparatu dołączają podstawowy, uniwersalny obiektyw kitowy.

REKLAMA
samsung 30mm

W fotografii doskonale sprawdza się powiedzenie, że kiedy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Uniwersalność „kitów” sprawia, że obiektywy te są po prostu nudne. Nie są jasne, nie oferują szczególnie szerokiego kąta widzenia, nie mają także dobrego zakresu tele… w skrócie obiektyw kitowy to jeden wielki kompromis. W założeniu największą zaletą takich obiektywów ma być… niska cena.

Dlatego po jakimś czasie fotograf, który jest coraz bardziej świadomy wad i ograniczeń sprzętu, szuka czegoś nowego, co pozwoli mu złapać nowy, świeży punkt widzenia i poznać nowe środki wyrazu. Przeważnie jako drugi obiektyw kupowana jest „jasna stałka”, która w końcu pozwoli fotografowi poczuć prawdziwą plastykę obrazu i poznać smak bokeh. Taki obiektyw sprawdzi się w portrecie (pięknie rozmyte tło), ale także w słabych warunkach oświetleniowych, z uwagi na dużą jasność.

samsung 45mm

Osoby, które mają doświadczenie w fotografii dobrze wiedzą, jaki obiektyw wybrać. Natomiast dla przeciętnego użytkownika bezlusterkowca jego aparat jest pierwszym, który pozwala na zmianę obiektywów. Bez lat doświadczeń, wyrobionego zdania i preferencji, trudno jest podjąć decyzję. 35mm, 50mm, a może 85mm? Duży wybór obiektywów także nie ułatwia zadania. W przypadku Samsunga NX mamy dwa jasne obiektywy, które mają podobną cenę i nie tak odległe ogniskowe: 30 i 45 mm. Postanowiłem sprawdzić, który obiektyw warto wybrać. Oba obiektywy zostały przetestowane na aparacie Samsung NX30.

Samsung NX 30 mm vs 45 mm - jak to wygląda na papierze?

W teorii Samsung NX 30mm f/2.0 jest bardziej uniwersalnym obiektywem. Ma szerszy kąt widzenia, który w klasycznej definicji jest bliższy typowemu obiektywowi standardowemu (czyli odpowiednikowi 50 mm na pełnej klatce). Samsung NX 45 mm f/1.8, z racji dłuższej ogniskowej, będzie lepszym wyborem do portretu. Dłuższa ogniskowa to mniejsze zniekształcenia i lepsze odwzorowanie w portrecie. Jeżeli chcemy fotografować w plenerze, uda nam się każdym z powyższych obiektywów. Gorzej sytuacja wygląda we wnętrzach. Obiektyw 45 mm wymaga fotografowania ze znacznie większej odległości niż 30 mm, a w pomieszczeniu może być to problem.

SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC

Nie można także pominąć kwestii światła. Samsung NX 30 mm ma światłosiłę f/2.0, natomiast Samsung NX 45mm dysponuje światłem f/1.8. Jest to szalenie mała różnica, choć psychologicznie f/1.8 brzmi znacznie lepiej niż f/2.0. Trzeba jednak wziąć poprawkę na ogniskowe. Samsung NX 45 mm ma zarówno dłuższą ogniskową i (odrobinkę) lepsze światło od swojego konkurenta. W związku z tym potrafi znacznie mocniej rozmyć tło. Dla przykładu: jeśli z tego samego miejsca sfotografujemy dwoma obiektywami ten sam obiekt oddalony o 1 metr od aparatu, Samsung NX 30 mm pozwoli uzyskać minimalną głębię ostrości wynoszącą 9 cm, a w przypadku Samsunga NX 45 mm ostry obszar dla takiego kadru będzie miał tylko 3 cm.

Jeżeli będziemy fotografować obiekt, który znajduje się bliżej, przewaga obiektywu 45 mm będzie rosnąć. Dla małych odległości da on naprawdę papierową, milimetrową głębię ostrości. Samsung NX 30 mm zawsze da pod tym względem nieco gorsze rezultaty.

Tyle teorii, a jak porównanie wygląda w praktyce?

W praktyce odwzorowanie obu obiektywów jest bardzo podobne. Samsung 45 mm ma minimalną odległość ostrzenia od 45 cm, zaś obiektyw 30 mm pozwala podejść do obiektu na 25 cm. Ta różnica sprawia, że na minimalnej odległości ostrzenia główny motyw w kadrze w obu obiektywach zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca. Głębia ostrości pozostaje jednak mniejsza dla obiektywu 45mm.

[gallery columns="2" link="file" ids="177866,177867"]

Ostrość obiektywów - Jeżeli mowa o ostrości obiektywów, wszystko zależy oczywiście od formatu, w jakim oglądamy zdjęcie. W rozmiarze internetowym ostrość obroni się na każdej przysłonie, ale jeśli robimy spore wydruki, czy nawet oglądamy zdjęcia na dużym ekranie Full HD (lub 4K), wtedy zaczynają być widoczne niuanse.

Poniżej wycinki kadru na powiększeniu 100% dla obu obiektywów na poszczególnych przysłonach.

samsung 30mm 45mm

Samsung 45 mm na pełnym otworze przysłony jest miękki. W centrum kadru ostry obraz jest generowany dopiero przy f/2.8, a poza centrum (w okolicach tzw. mocnych punktów) o ostrości można mówić od f/4.0. Jest to słaby wynik jak na nowoczesną stałkę. Co ciekawe, jeżeli fotografujemy obiekty odległe, ostrość obiektywu jest znacznie lepsza, niż przy fotografowaniu bliskich obiektów.

Pod względem ostrości zdjęć Samsung NX 30 mm spisuje się znacznie lepiej od czterdziestki piątki. W jego przypadku ostro jest już od pełnej dziury! Ba, przysłona f/2.0 wydaje się być ostrzejsza, niż f/4.0 w obiektywie 45mm. To naprawdę świetny wynik. Po przymknięciu trzydziestki do f/4.0 lub f/5.6 mamy już prawdziwą „żyletkę”.

Praca pod światło – Niestety oba obiektywy lubią załapać bliki. W obu szkiełkach praca pod ostre słońce powoduje powstawanie fioletowych plam na zdjęciu. Samsung NX 30 mm radzi sobie z pracą pod światło gorzej. Łatwiej jest złapać bliki i spadki kontrastu, a odbicia mają bardziej agresywny charakter i trudniej jest je usunąć. Na domiar złego Samsung 30 mm nie jest sprzedawany z osłoną przeciwsłoneczną. NX 45 mm ma w zestawie taką osłonę i pomaga ona znacząco.

[gallery columns="2" link="file" ids="177853,177854"]

Pozostałe wady – W NX 30 mm na f/2.0 występuje lekka winieta, ale nie jest to nic szczególnie dokuczającego. Dużo większa winieta występuje w Samsungu NX 45 mm na przysłonach f/1.8 – f/2.2. Aberracje chromatyczne w obu obiektywach są dobrze korygowane. W 30 mm nie są żadnym problemem, a w 45 mm na f/1.8 są lekko widoczne, ale nie jest to wada, która spędza sen z powiek. Obiektywy dobrze radzą sobie z dystorsją

Właściwości użytkowe – porównując oba obiektywy nie można pominąć ich wielkości. 45 mm jest zwartym i niedużym szkłem, ale w porównaniu do 30mm jest kilkukrotnie większe. NX 30 mm to malutki naleśnik i jest to najmniejszy obiektyw w ofercie Samsunga. Wymiary naprawdę robią wrażenie, zwłaszcza, że konstruktorom udało się dać obiektywowi światło f/2.0. Większość naleśników musi zadowolić się wartością f/2.8, czyli słabszą o jedną działkę. Korpus z założoną trzydziestką jest bardzo mały i nie rzuca się w oczy. To duża zaleta.

samsung-30mm 45

Samsung NX 30 mm jest tak małym obiektywem, że nie zmieścił się na nim przycisk iFn, który znacznie usprawnia pracę z aparatem. NX 45mm zawiera taki przycisk.

Oba obiektywy wykonane są bardzo podobnie. Są lekkie i plastikowe, chociaż mają metalowe bagnety. Na żadnym z nich nie ma manualnej regulacji przysłony, a znajduje się tylko pierścień ostrości. Dodatkowo obiektyw 45mm wyposażony jest w przełącznik AF-MF. Czterdziestka piątka jest obiektywem 2D/3D, co znaczy, że aparat może za jej pośrednictwem zarejestrować także obraz 3D. Niestety, nie mam wyświetlacza 3D, także nie mogłem sprawdzić jak działa to w praktyce.

Podsumowując:

Samsung NX 30 mm jest obiektywem mniejszym, lżejszym, bardziej uniwersalnym i znacznie ostrzejszym, niż 45 mm. Dodatkowo jest trochę tańszy. Dla większości użytkowników będzie to znacznie lepszy wybór, niż 45 mm f/1.8.

SAMSUNG CSC

Czterdziestkę piątkę mogę polecić osobom, które robią naprawdę dużo portretów lub po prostu wiedzą, że na dłuższych ogniskowych pracuje im się lepiej. Dla osób, które nie mają tak sprecyzowanych preferencji, 3 0mm powinno być lepszym wyborem. Gdybym był w systemie Samsung NX, obiektyw 30 mm f/2.0 na pewno byłby jednym z moich podstawowych szkieł.

REKLAMA
SAMSUNG CSC

Na koniec dobra rada – nie bój się dublowania ogniskowych. To nic, że Twój obiektyw kitowy swoim zakresem pokrywa zarówno 30 jak i 45 mm. Obiektyw stałoogniskowy to zupełnie inna jakość obrazu. Zamiast patrzeć na obiektywy pod kątem ogniskowych, polecam spojrzenie przez pryzmat sytuacji fotograficznych. Kit będzie dobry na wycieczki i do fotografii za dnia. Stałka posłuży do „artystycznych” zdjęć i lepiej sprawdzi się w słabym świetle.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA