REKLAMA

W nowej ofercie Orange co rok wymienia telefon na nowy - tylko czy to się opłaca?

09.04.2014 09.23
W nowej ofercie Orange co rok wymienia telefon na nowy – tylko czy to się opłaca?
REKLAMA

Już za dwa dni klienci sieci Orange będą mogli skorzystać z nowych oraz odświeżonych planów taryfowych, oferujących m.in. możliwość wymiany telefonu na nowy już po 12 miesiącach od podpisania umowy oraz wliczone w abonament minuty na połączenia w roamingu.

REKLAMA

Do odświeżonych planów zalicza się Smart Plan Halo, Smart Plan Multi oraz Smart Plan Mix, natomiast nowością jest Smart Plan Multi Max.

Gwóźdź programu, czyli telefon co rok

Ten ostatni skierowany jest głównie dla osób, które często przebywają poza granicami kraju, a przy okazji lubią mieć zawsze nowy telefon. Abonament dostępny jest w dwóch odmianach, kosztujących miesięcznie 129,98 zł lub 149,98 zł jeśli uwzględnimy zniżkę wynikającą z e-faktury albo 104,97 zł lub 124,97 zł, jeśli skorzystamy z rabatu w ramach Orange Open. W obydwu planach otrzymamy nielimitowane minuty, SMS i MMS do wszystkich, 400 minut na rozmowy wychodzące i przychodzące w roamingu oraz podstawowy pakiet danych 2 GB z opcją „Bezpiecznych Internet w Telefonie”, ważny w granicach kraju. Po przekroczeniu 2 GB automatycznie aktywuje się kosztujący 10 zł dodatkowy pakiet – w przypadku tańszego abonamentu ma on 5 GB, natomiast w przypadku droższego – 8 GB. W zestawie otrzymamy jeszcze bezpłatnie Pakiet TV oraz Nawigację Orange.

smartplanmultimax

Smart Plan Multi Max uprawnia nas przy tym do zakupu nowego telefonu z odpowiednią zniżką po 12 miesiącach od rozpoczęcia trwania umowy, jednak skutkuje to jej przedłużeniem o kolejne dwanaście miesięcy. Nie ma przy tym ograniczeń w kwestii liczby takich przedłużeń – jeśli taryfa nadal będzie dla nas atrakcyjna, możemy to robić każdego roku.

Z pozoru taka oferta prezentuje się nie tylko innowacyjne (żaden z operatorów nie pozwalał do tej pory na takie działania), ale również atrakcyjnie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że obecnie wszyscy najwięksi producenci smartfonów prezentują nowy model flagowy co rok. Czy chodzi o Apple, Samsunga, HTC, LG czy innych, w każdym przypadku możemy liczyć na to, że telefon kupiony u operatora z umową na dwa lata, już w połowie jej trwania będzie zaliczany do "poprzedniej generacji". Nie każdemu wprawdzie przeszkadza obcowanie z byłym już flagowcem, ale z całą pewnością grupa koniecznie musząca posiadać "najnowsze i najlepsze" jest nie tylko spora, ale też dość łatwa do "przekupienia" i pozostania u operatora.

W końcu nowiutki telefon, z najlepszymi podzespołami, przy jednorazowej opłacie o wiele niższej niż przy zakupie poza salonami operatora - niektórym naprawdę trudno jest oprzeć się takiej pokusie. Fakt, że w rzeczywistości będziemy uwiązywani na własne życzenie w kolejny rok (a właściwie dwa lata) umowy nie ma tu większego znaczenia. Jeśli jednak popatrzeć na to rozsądnie, przy założeniu, że podstawowa umowa trwa 24 miesiące, wybór nowego telefonu po 12 miesiącach sprawi, że w dalszym ciągu będziemy mieć 24 miesiące do zakończenia umowy. I tak teoretycznie bez końca, a jeśli przyjdzie nam ochota zmienić taryfę lub operatora, i tak zostajemy z jednym telefonem na pełne dwa lata. Z jednej strony spory ukłon w stronę gadżeciarzy, natomiast z drugiej strony bardzo sprytne posunięcie.

Jeśli jednak nie przeszkadzam nam fakt "długiej końcówki" i z chęcią będziemy przez najbliższe kilka lat wymieniać telefon, z oceną nowego rozwiązania Orange i tak trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Aktualnie nie ma jeszcze cenników telefonów, ani dodatkowych regulaminów, a bez tego trudno jest np. stwierdzić, czy wybranie tej oferty będzie faktycznie bardziej opłacalne (zarówno jeśli chodzi o abonament jak i telefon) niż umowa na jeden rok i/lub dokupienie telefonu np. na raty albo najzwyklejsza dwuletnia umowa z telefonem i również po roku dokupienie drugiego we własnym zakresie. Czy cenniki telefonów w przypadku Smart Plan Multi Max będą identyczne, jak przy zwykłej umowie na dwa lata czy może okażą się mniej korzystne? Na odpowiedź będziemy musieli poczekać jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt godzin.

Cała reszta nowości

Z pozostałych planów, Smart Plany Halo oferują nam przede wszystkim wliczone w abonament minuty, SMS oraz MMS oraz nielimitowane połączenia do Orange. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać jedną z opcji od 29,98 zł (z wliczoną zniżką za e-fakturę) aż do 69,98 zł miesięcznie. W zamian za to otrzymamy od 120 do nawet 800 minut, brak limitu na połączenia w Orange (10 zł w najniższej taryfie i za darmo w pozostałych) lub do wszystkich (15 zł miesięcznie w taryfach od 59,98 zł). Za 10 zł miesięcznie (dwa najniższe abonamenty) lub za darmo, możemy też skorzystać z nielimitowanych SMS do wszystkich.

smart plan halo cennik

W najwyższym planie taryfowym ciekawostką jest możliwość wymiany minut wliczonych w abonament (800) na minuty w roamingu w stosunku 2:1, co daje nam 400 minut miesięcznie na rozmowy przychodzące i wychodzące poza naszym krajem.

Smart Plany Multi przeznaczone są natomiast dla osób, częściej korzystają z internetu. Do wyboru są dwie opcje – za 49,98 zł (z wliczoną zniżką za e-fakturę) oraz 89,98 zł. W podstawowym planie mamy do dyspozycji 200 minut do wszystkich i nielimitowane połączenia do Orange, nielimitowane SMS do wszystkich (za darmo przez pierwszy miesiąc, 10 zł po tym terminie), Nawigację Orange oraz pakiet 0,5 GB, który dzięki Bezpiecznemu Internetowi w Telefonie powiększy się o dodatkowe 2 GB (10 zł miesięcznie, aktywowany tylko jeśli przekroczymy limit 500 MB).

smart plan multi cennik

Wersja droższa prezentuje się natomiast o wiele bardziej atrakcyjnie – nielimitowane minuty, SMS, MMS obowiązują nas przy połączeniach do wszystkich sieci bez żadnych dodatkowych opłat, podstawowy pakiet danych ma 2 GB, a Bezpieczny Internet w Telefonie (również 10 zł po przekroczeniu) daje nam dodatkowe 3 GB. Osoby często podróżujące poza Polskę ucieszy również informacja o 400 minutach roamingowych wliczonych w abonament.

Smart Plany Mix w dwóch wersjach (29,98 zł lub 49,98 zł miesięcznie) dają nam natomiast 80 lub 200 minut wymiennych na SMS/MMS. Do tego można doliczyć w tańszym planie bonusowe 200 SMS do wszystkich sieci wraz z opcją usunięcia tego limitu za 10 zł miesięcznie (pierwszy miesiąc za darmo). Droższy plan oferuje nam natomiast tę samą usługę za darmo, w związku z czym minuty możemy przeznaczyć wyłącznie na rozmowy lub MMS.

smart plan mix

Internet w nowym Mixie kosztuje 5 zł przy trzymaniu się poniżej granicy 100 MB, 10 zł – do 250 MB i 15 zł – do 1 GB.

REKLAMA

Dla klientów przenoszących numer lub przedłużających umowę Orange oferuje niższą opłatę aktywacyjną, więcej minut w abonamencie, 3 miesiące abonamentu za darmo (przeniesienie) oraz do 75% więcej minut (przedłużenie).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA