REKLAMA

Stało się! Nokia jest już w rękach Microsoftu i... nadal będzie produkować smartfony

Stało się to, co było już nieuniknione. Nokia dzisiaj oficjalnie ogłosiła, że jej część odpowiedzialna za urządzenia i usługi mobilne trafiła w ręce Microsoftu. Czekaliśmy na to kilka miesięcy i chociaż wielu miało nadzieję, że transakcja jednak nie dojdzie do skutku, to dzisiaj stała się faktem.

25.04.2014 11.37
Stało się! Nokia jest już w rękach Microsoftu i… nadal będzie produkować smartfony
REKLAMA

Transakcja została potwierdzona na oficjalnej stronie Nokii. Finowie informują, że ostatnie miesiące były dla nich bardzo dobre i ostateczna kwota przejęcia działu mobilnego może być nieco wyższa niż zapowiadane kilka miesięcy temu 5,44 mld euro. Ostateczna suma zostanie ustalona na podstawie ostatnich wyników finansowych.

REKLAMA

Potwierdziły się także informacje na temat tego, że fabryki Nokii w Chennai w Indiach oraz Masan w Korei Południowej jednak nie trafią w ręce amerykańskiego giganta. Pierwsza za sprawą ciągnącej się sprawy podatkowej i planach zamknięcia fabryki. Jeśli zaś chodzi o fabrykę w Masan, to Nokia będzie się szykować do jej zamknięcia. Aktualnie pracuje tam około 200 osób.

Nokia i Microsoft ustaliły też, że Finowie nadal będą produkować smartfony, ale po prostu dla Microsoftu.

Finowie będą podwykonawcami dla giganta z Redmond, zupełnie jak Foxconn dla Apple czy też Sony.

Satya Nadella Stephen Elop

Dzisiaj także główne szefostwo Nokii – Stephen Elop, Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen oraz Chris Weber przechodzą do Microsoftu.

REKLAMA

Wszyscy wiedzieliśmy, że do tego dojdzie. W wielu tekstach podkreślałem, że to trochę smutny moment, bowiem żegnamy firmę, do której wielu z nas na pewno ma sentyment, i której telefony miało kiedyś 80 proc. Polaków posiadających komórkę. Jednocześnie to moment niezwykle ciekawy w historii technologicznego świata. Oto bowiem z rynku praktycznie znika jego wcześniejszy lider, a za produkcję smartfonów bierze się firma znana do tej pory przede wszystkim z oprogramowania.

Jedno jest pewne – najbliższy rok będzie szalenie ciekawy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA