REKLAMA

Niebrudzący się samochód - pierwsze praktyczne zastosowanie technologii Ultra-EverDry

Pierwsza zasada czystego samochodu mówi – jeśli właśnie wyjechałeś z myjni, to jeszcze dziś zacznie padać. Co by jednak było, gdyby samochód czyścił się sam, a tak naprawdę to nigdy nie brudził?

30.04.2014 11.55
Niebrudzący się samochód – pierwsze praktyczne zastosowanie technologii Ultra-EverDry
REKLAMA

Firma UltraTech International Inc. opracowała specjalną powłokę, do której nie przylegają woda ani tłuszcz. Jest to więc lakier superhydrofobowy i oleofobowy. Technologia Ultra-EverDry już sama w sobie prezentuje się rewelacyjnie na demonstracyjnym filmiku. Możemy zobaczyć na nim różne przedmioty pomalowane taką powłoką, które po prostu się nie brudzą.

REKLAMA

Teraz, we współpracy z Nissanem, rozpoczęto testy nad praktycznym zastosowaniem przy codziennym użytkowaniu. Do eksperymentów wykorzystano popularny samochód z segmentu B – Nissan Note. Jedną połowę pojazdu pokryto powłoką Technologia Ultra-EverDry, a druga pozostała przy standardowym lakierze. Możecie zobaczyć krótki filmik z tego testu. Efekt jest fenomenalny, po prostu pragnie się zakrzyczeć "chcę to!".

Niestety, na chwile obecną są to wyłącznie eksperymenty i jeszcze trochę potrwa nim zobaczymy wśród opcji wyposażenia samochodów właśnie taki lakier. A zapewne dopłata za niego będzie też sporo wyższa, niż obecnie przy wyborze koloru metalik. Japończycy jednak nieźle motywują te testy, jednocześnie odpowiednio pozycjonując model NOTE. Geraldine Ingham, odpowiedzialna za marketing Nissana NOTE, mówi:

Już teraz na wyposażeniu tego samochodu jest kamera cofania, która automatycznie przemywana jest wodą i suszona sprężonym powietrzem.

REKLAMA
nissan-nie-brudzący się

Zapewne jak wielu z was nie jestem fanem mycia swojego samochodu. Taka powłoka byłaby czymś rewelacyjnym. Zastanawiam się gdzie jeszcze mogłaby znaleźć swoje zastosowanie. Czy wkrótce pokryte nią zostaną stoły, sprzęty elektroniczne, a nawet całe budynki? Mogłoby być ciekawie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA