REKLAMA

Największą sensacją BUILD wcale nie będzie Windows Phone 8.1. Microsoft szykuje większy hit

Już dzisiaj rozpoczyna się najważniejsza dla Microsoftu konferencja. Gigant z Redmond co roku wykorzystuje ją, by prezentować swoje najnowsze produkty i odkrywać długo skrywane tajemnice. Czego powinniśmy się spodziewać?

02.04.2014 08.23
Największą sensacją BUILD wcale nie będzie Windows Phone 8.1. Microsoft szykuje większy hit
REKLAMA

Rzadko się zdarza, bym musiał gotowy tekst wrzucić do kosza. A taką sytuację miałem wczoraj: pisałem tekst właśnie o konferencji BUILD, w którym spekulowałem, że główną „atrakcją” dla dziennikarzy i deweloperów będzie system operacyjny Windows Phone 8.1. Jego oficjalna prezentacja, sesje na temat programowania pod ten system i tak dalej. Spodziewałem się też drobnej wzmianki o Windows 8.1 Feature Pack, który ma się pojawić już w tym miesiącu w usłudze Windows Update i, być może, pakietu Office dedykowanemu systemowi Windows 8.1 i jego nowemu interfejsowi.

REKLAMA

Na szczęście (lub nieszczęście, biorąc pod uwagę zmarnowany czas na napisanie tekstu) odezwał się do mnie znajomy pracownik Microsoftu. Jak mu powiedziałem o czym piszę, zasugerował mi, bym zajrzał na anglojęzyczne blogi czołowych obserwatorów Microsoftu, bo oni „zdecydowanie mają dobre źródła”. Interpretuję to jako wskazówkę, że zgadywanki tychże blogerów trafiły w punkt. A ci sugerują, że to nie Windows Phone 8.1 będzie główną gwiazdą tego dnia. Co więc będzie?

Windows 9!

Nazwa ta jest, rzecz jasna, umowna. Jeżeli owi blogerzy mają rację (mam tu na myśli między innymi takie osoby jak Mary Jo Foley czy Paul Thurrott), już dzisiaj Microsoft opowie o Windows nowej generacji. Na razie niewiele wiemy o tym systemie. Nie wiemy nawet, czy trzeba będzie za niego zapłacić osobną opłatę licencyjną, czy też będzie on dostępny jako darmowe uaktualnienie. Wiemy jednak jedno, również z oficjalnych wypowiedzi pracowników Microsoftu: Windows 9 ma być zwieńczeniem ostatnich kilku lat prac giganta z Redmond na stworzenie jednego środowiska dla deweloperów, pozwalającego na pisanie gier i aplikacji na wszystkie rodzaje urządzeń.

satya nadella

Innymi słowy, pisząc aplikację na system Microsoftu będziesz miał(a) pewność, że zadziała ona na telefonie, tablecie, laptopie czy nawet na konsoli do gier, bez zmieniania ani jednej linijki w kodzie źródłowym twojego programu. Twoim zadaniem będzie co najwyżej zróżnicowanie jej interfejsu, tak, by aplikacja była wygodna i praktyczna zarówno na 5-calowym smartfonie, 14-calowym laptopie i 50-calowym telewizorze podłączonym do Xboksa.

Już teraz lwia część kodu źródłowego aplikacji na Windows Phone, Windows RT, Windows i Xbox One jest współdzielona. Wiele elementów trzeba jednak napisać od nowa dla każdej z tych platform. Windows 9 ma całkowicie znieść te ograniczenia, oszczędzając roboczogodziny i zwiększając zasięg twojej klienteli. Nie jest jasne czy pisanie multiplatformowych aplikacji będzie obowiązkowe. Podejrzewam, że nie i zgaduję, że deweloper będzie mógł wprowadzać ograniczenia co do przekątnych ekranu urządzeń, na których aplikacja będzie działać.

Co jeszcze?

Windows 9 będzie omówiony, ale najprawdopodobniej nie będzie prezentacji działającego na żywo systemu (być może zostaną zaprezentowane makiety). Należy pamiętać, że BUILD jest skierowany przede wszystkim do deweloperów. By ci rozumieli dokąd zmierzają platformy Microsoftu i mogli planować swoje inwestycje. Prasa jest zapraszana „przy okazji”. Microsoft najprawdopodobniej opowie o Windows 9 i zapewne będą sesje szkoleniowe dla zainteresowanych szczegółami technicznymi.

windows 8 i windows phone 8
REKLAMA

Spodziewałbym się też wyżej wspomnianych Windows Phone 8.1 (to wręcz pojawi się z całą pewnością) i Windows 8.1 Feature Pack. Mają być ponoć dostępne również sesje dla osób chcących publikować aplikacje dla konsoli Xbox One. Być może pojawi się też „modernowy” Office. Jednak nawet Windows Phone 8.1, tak ciekawie się zapowiadający i tak długo wyczekiwany, nie będzie w stanie przyćmić Windows 9.

Szczegóły i konkrety: dzisiaj wieczorem. Spider’s Web nie będzie obecny w San Francisco na BUILD, ale został zaproszony do siedziby Microsoft Polska, by tam na żywo oglądać prezentację i móc na bieżąco dopytywać o szczegóły przedstawicieli Microsoftu. Możecie się spodziewać notek podsumowujących oraz nadawanego na żywo „livebloga”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA