Foto  / Artykuł

"Krwawy Księżyc", czyli najlepsze zdjęcia z całkowitego zaćmienia Księżyca

We wtorek nad naszymi głowami miało miejsce nietypowe i bardzo efektowne widowisko – całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce „krwawego Księżyca” nie mogliśmy oglądać, ale od czego jest Internet! Oto najciekawsze zdjęcia przedstawiające to spektakularne zjawisko.

Niestety, wtorkowe zaćmienie satelity nie było widoczne z naszej części globu. Dobry widok na „Krwawy Księżyc” mieli tylko mieszkańcy obu Ameryk. Następne całkowite zaćmienie Księżyca pojawi się na niebie niespodziewanie szybko, bo już 8 października tego roku. Niestety, wtedy także nie będzie widoczne w Polsce.

Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca nasza planeta musi znaleźć się dokładnie na linii między Słońcem, a Księżycem. Wówczas satelita znajduje się w cieniu Ziemi, co możemy zaobserwować jako zaćmienie. Efektowny brunatno-czerwony kolor „krwawego Księżyca” bierze się stąd, że atmosfera ziemska rozprasza światło słoneczne i w charakterystyczny sposób przepuszcza światło o czerwonej barwie. Jest to niezwykle „fotogeniczny” efekt, co udowadniają poniższe zdjęcia.

Zdjęcie w nagłówku - Joel Tonyan

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst