REKLAMA

Eyefi Cloud – backup zdjęć w chmurze z każdego aparatu. Bez limitów!

Eyefi Cloud to nowa chmura przygotowana specjalnie dla fotografów. Pozwoli ona na przechowywanie zdjęć z dosłownie każdego aparatu. Do przesyłania zdjęć posłuży karta pamięci Eyefi, która wyposażona jest w Wi-Fi. Dzięki temu bezprzewodową łączność ze światem otrzyma każdy, nawet najstarszy aparat.

17.04.2014 15.29
Eyefi Cloud – backup zdjęć w chmurze z każdego aparatu. Bez limitów!
REKLAMA

Karty pamięci wyposażone w Wi-Fi są na rynku już od kilku lat, jednak nie cieszą się szczególnie dużą  popularnością. Firma Eyefi (dawniej Eye-Fi) jako pierwsza wprowadziła takie karty w 2006 roku, a obecnie z technologii tej firmy korzystają także inni producenci kart SD. Sama karta wyposażona w technologię Eyefi nie różni się wyglądem od zwykłej karty SD. Ma jednak w środku mały transmiter Wi-Fi z obsługą sieci 802.11b/g i z zasięgiem ok. 14 metrów w budynkach i 30 m w terenie otwartym.

REKLAMA
eye-fi-direct-mode

Do tej pory karty Eyefi nie cieszyły się szczególnie dużą popularnością. Pierwszym powodem jest prawdopodobnie cena, gdyż karty z Wi-Fi są około cztero-, pięciokrotnie droższe od swoich standardowych odpowiedników. Drugi powód to nowoczesne aparaty, do których łączność Wi-Fi wchodzi coraz śmielszymi krokami. Nawet najtańsze kompakty coraz częściej wyposażone są w tę łączność. To sprawia, że z kart Eyefi korzystali głównie zawodowcy podczas pracy w studiu, gdzie szybki podgląd zdjęcia na dużym ekranie bardzo usprawnia pracę.

Nie tylko dla profesjonalistów

Eyefi od jakiegoś czasu mocniej otwiera się na amatorski rynek. W ubiegłym roku firma pokazała nowe karty Mobi SD, które bardzo upraszczają przesyłanie zdjęć z aparatu.  W tym rodzaju kart zdjęcia można przesyłać w każdym miejscu, gdyż nie jest potrzebne połączenie z Internetem - karta zamienia się w hotspot, do którego można się podłączyć poprzez Wi-Fi.

Aby jeszcze mocniej przyciągnąć do siebie nowych użytkowników, Eyefi uruchomiło właśnie nową chmurę, która będzie działać w połączeniu z kartami Mobi SD. Zdjęcia przesłane bezprzewodowo z karty na smartfon lub komputer, trafią automatycznie na nową chmurę ​Eyefi Cloud. Do tego jednak będzie potrzebne połączenie z Internetem.

eyefi cloud

Backup zdjęć na Eyefi Cloud ma być tak wygodny, jak w przypadku chmur Dropbox, czy Google Drive. Zdjęcia będą dostępne z poziomu każdego urządzenia podłączonego do Internetu. Zdjęcia można organizować w albumy a także w łatwy sposób dzielić się nimi z innymi osobami.

Miejsce na chmurze jest nieograniczone, podobnie jak wielkość pojedynczego pliku, ale usługa jest darmowa tylko przez trzy pierwsze miesiące. Po tym czasie dostęp do chmury Eyefi Cloud wynosić będzie 49 dolarów za rok. Ceny są porównywalne z ofertami Dropboxa, czy nawet Google Drive, a oczywiście im więcej zdjęć robimy i umieszczamy w chmurze, tym bardziej się ona opłaca. Minusem na pewno jest brak jakiegokolwiek darmowego planu, a także fakt, że w chmurze można umieścić wyłącznie zdjęcia.

Idealna chmura dla fotografów?

eyefi mobi 1
REKLAMA

Czy nowa chmura się przyjmie? Oferta na pewno jest ciekawa. Około 200 złotych rocznie za backup wszystkich zdjęć, bez żadnych limitów, wygląda naprawdę korzystnie. Dodatkowo karta Eyefi Mobi SD pozwala uploadować zdjęcia tak łatwo, jakby były zrobione smartfonem. Co więcej, nawet najstarsze aparaty mają możliwość uploadu zdjęć na chmurę bez żadnych kabli.

Bardzo cieszy mnie, że coraz więcej firm dostrzega potrzeby fotografów. Do tej pory chyba każdy z nas przechowywał zdjęcia na zewnętrznych dyskach, jednak takie rozwiązanie w 2014 roku wygląda już trochę archaicznie. Duża, bezpieczna chmura (najlepiej bez limitów) z łatwym i szybkim dostępem do wszystkich zdjęć to ideał. Jeśli Eyefi Cloud będzie działał tak sprawnie jak obiecują twórcy, ten ideał ma szansę się ziścić.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA