REKLAMA

W sklepie Play pojawiła się nowa aplikacja od Google - jest to Aparat

Do sklepu Google Play trafiła właśnie kolejna aplikacja od Google, którą producent Androida postanowił wyciągnąć z systemu i rozwijać jako zewnętrzny program.

16.04.2014 18.43
W sklepie Play pojawiła się nowa aplikacja od Google – jest to Aparat
REKLAMA
REKLAMA

Google znalazł sposób na walkę z fragmentacją i nie robi tego przez narzucanie producentom wymogów związanych ze wspieraniem sprzedanych urządzeń przez określony czas a przez rozwijanie aplikacji poza systemem. Już teraz m.in. wyszukiwarkę, przeglądarkę czy klient poczty Gmail pobierzemy ze sklepu Google Play. Do listy aplikacji rozwijanych poza Androidem dołączył dzisiaj Aparat Google, czyli program służący do wykonywania zdjęć.

Aplikacja poza podstawowymi funkcjami takimi jak pstrykanie fotek i kręcenie filmów pozwala również na wykonywanie zdjęć panoramicznych, sferycznych (z widokiem 360 stopni) oraz takich ze spłyconą głębią ostrości.

Aparat - pozwala na wykonywanie zdjęć. Znajdziemy tutaj dodatkowe ustawienia jak tryb HDR, lampę błyskową oraz linie siatki. Bez problemu przełączymy się również na przednią kamerę telefonu lub tabletu.

Film - tutaj znajdziemy wszystkie wyżej wymienione funkcje z wyjątkiem trybu HDR. W trybie kamery jest on niedostępny. Co ciekawe, gdy włączymy tryb kamery, trzymając telefon w trybie pionowym, na ekranie wyświetli się animacja sugerująca nam przekręcenie telefonu do orientacji poziomej.

Rozmycie soczewkowe - pozwala na wykonanie zdjęcia, na którym główny obiekt będzie ostry, a otaczające go tło rozmyte. Aby tego dokonać należy nacisnąć spust migawki, a następnie podnieść delikatnie telefon, tak jak podpowiada instrukcja wyświetlana na ekranie. Nie możemy urządzenia ruszać zbyt szybko, gdyż program nie zdąży pobrać interesujących go danych z kamery.

Panorama - tutaj nie ma większej filozofii. Tworząc zdjęcie panoramiczne trzymamy aparat w stałej pozycji i jedynie obracamy lub pochylamy rękę. Reszta dzieje się automatycznie.

Zdjęcie sferyczne - zdjęcia sferyczne pozwalają na utrwalenie krajobrazu, który nas otacza w zakresie 360 stopni. Aby wykonać taką fotografię musimy łapać kolejne kadry smartfonem, tak aby obfotografować wszystko wokół nas. Aplikacja prowadzi nas za rękę i pokazuje jak mamy się poruszać, aby sfotografować brakujące kadry.

REKLAMA

Program Aparat Google zdaje się działać poprawnie. Na szybko przetestowałem wszystkie funkcje i działały one bez problemu. Kłopot pojawił się gdy przełączyłem się na chwilę do standardowej aplikacji fotograficznej w HTC One i powróciłem do Aparatu Google. Wtedy wyświetlił się komunikat, że program nie mógł połączyć się z aparatem. Musiałem ręcznie zamknąć aplikacje foto i spróbować ponownie.

Aplikację pobierzecie bezpłatnie ze sklepu Google Play. Jedak musicie pamiętać, że program działa tylko na telefonach i tabletach z Androidem 4.4 KitKat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA