REKLAMA

Anonimowe logowanie kontem z Facebooka to nie żart a jedna z nowych funkcji

Mark Zuckerberg poinformował dzisiaj o kilku zmianach, które czekają Facebooka. Co więcej, na zmiany te czekają od dawna sami użytkownicy.

30.04.2014 20.02
Facebook Spider's Web
REKLAMA
REKLAMA

Mark podczas konferencji f8, która odbyła się dzisiaj w San Francisco, zwrócił uwagę na palący problem, jaki niewątpliwie są uprawnienia aplikacji, które korzystają z logowania przez Facebooka. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodna funkcja. Za pomocą jednego loginu i hasła możemy korzystać z wielu aplikacji i gier, w których zapewne bez Facebooka nie zdecydowalibyśmy się na założenie konta.

Problem polega na tym, że wiele takich aplikacji nadużywa naszego zaufania i po zalogowaniu i przeklikaniu się przez ekrany zezwoleń zaczyna spamować. Zaśmieca tym samym nasze tablice i irytuje znajomych oraz osoby, które nas obserwują. Zwykle nie panujemy też nad tym do jakich danych dostęp ma konkretny program.

Mark Zuckerberg zagwarantował, że Facebook odda władzę dotyczącą informacji, którymi dzielimy się z aplikacjami i znajomymi w nasze ręce. Pomóc ma w tym tryb nowa lista uprawnień i anonimowego logowania, które dzisiaj zostały zaprezentowane. Aplikacje nie będą mogły wymagać już udostępnienia informacji naszym wszystkim znajomym w zamian za logowanie.

Zyckerberg powiedział, że zależy mu na oddaniu użytkownikom kontroli i odzyskaniu ich zaufania. Teraz logując się za pomocą Facebooka w innych programach użytkownik będzie mógł linijka po linijce przeanalizować i zmienić wszystkie uprawnienia oraz dane, którymi dzieli się programem.

facebook logowanie

Na powyższej grafice widzimy przykładowe uprawnienia. Możemy zezwolić m.in. na podzielenie się z aplikacją listą znajomych, adresem mailowym, datą urodzin oraz listą polubionych stron.

Obok odświeżonych ustawień dzielenia się danymi z programami, które pozwalają na logowanie za pomocą Facebooka, Mark Zuckerberg zapowiedział również pojawienie się funkcji anonimowego logowania. Polega ona na tym, że możemy zalogować się w aplikacji bez podawania informacji o tym, kim jesteśmy.

Podczas konferencji f8 zaprezentowane anonimowe logowanie z wykorzystaniem Facebooka do aplikacji Flipboard. Zaś Rebecca Hahn powiedziała w rozmowie z Arstechnica, że trwają testy anonimowego logowania z grupą programistów i w najbliższych miesiącach planowane jest otwarcie tego programu dla większej liczby twórców oprogramowania.

REKLAMA

Przyznam, że z niemałym zdziwieniem przyjąłem informacje dotyczące dbałości o prywatność użytkowników Facebooka. W ostatnich miesiącach firma wielokrotnie podpadała u mnie swoimi dziwnymi decyzjami i ruchami. Tymczasem Facebook postanowił oddać w nasze ręce spore możliwości, które pozwolą na zapanowanie nad udostępnianymi zewnętrznym aplikacjom danymi.

Oby tak dalej, oby tak dalej...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA