REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Będzie się działo. Twórcy serii Anomaly i This War of Mine biorą się na poważnie za dystrybucję i sprzedaż gier

Dzisiaj odbyła się konferencja polskiego 11 bit studios w budynku Centrum Giełdowego SA w Warszawie. Firma odpowiedzialna za udaną serię gier Anomaly i pracująca nad nowym i innowacyjnym tytułem This War of Mine prezentowała swoją strategię rozwoju na najbliższe lata.

03.04.2014
19:43
Będzie się działo. Twórcy serii Anomaly i This War of Mine biorą się na poważnie za dystrybucję i sprzedaż gier
REKLAMA

Głównym punktem programu oprócz samych gier była prezentacja programu wydawniczego dla gier niezależnych o nazwie 11 bit Launchpad. Poznaliśmy też datę startu zapowiadanej w zeszłym roku platformy sprzedażowo-afiliacyjnej dla graczy o nazwie Games Republic.

REKLAMA

11 bit studios to prężnie rozwijająca się polska firma zajmująca się tworzeniem i samodzielną dystrybucją gier komputerowych na platformy stacjonarne i mobilne. Oprócz tego polska firma zajmie się samodzielnym wydawaniem gier niezależnych deweloperów w ramach projektu 11 bit Launchpad. W tym miesiącu otwarta zostanie też platforma Games Republic umożliwiająca użytkownikom nie tylko kupowanie gier, ale też stworzenie własnego kanału sprzedaży. Docelowymi partnerami mają być tutaj wszelacy fani gier z blogerami i vlogerami na czele.

Nowe gry

Polskie 11 bit studios istnieje od 2009 roku i na początku firmę tworzyły cztery osoby. Dzisiaj, w pięć lat później, zatrudnione są w nim trzy niezależne zespoły tworzące jednocześnie trzy różne gry. Jedna z nich owiana jest na razie nutką tajemnicy - nie wiemy nic ponad to, że to kolejny tytuł niezwiązany z serią Anomaly, który dostępny będzie na platformy stacjonarne i mobilne. Nieco więcej twórcy mówią o dwóch innych projektach, które ujrzą światło dzienne jeszcze w tym roku.

This War of Mine

this war of mine

O najnowszym i nieco niecodziennym tytule 11 bit studios mogliście przeczytać już na łamach Spider’s Web przy okazji obszernego wywiadu, który razem z Szymonem Radzewiczem przeprowadziliśmy z twórcami gry. Na konferencji mogłem zobaczyć jeszcze raz zwiastun gry na dużym ekranie w bardzo dobrej jakości. Podobnie jak wielu innych fanów gier jako cyfrowej formy rozrywki nie mogę się doczekać premiery. Dość nowatorskie podejście do fabuły i mechaniki gry sprawiło zresztą, że polska gra wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów branżowych z całego świata. This War of Mine ma być zupełnie nowym spojrzeniem na tematykę wojny. Gra skupiać będzie się na walecznych żołnierzach koszących z karabinu legiony wrogów, a chce przyjrzeć się wojnie z perspektywy cywila.

Rozgrywka pokazana będzie “z boku” i przypominać ma nieco gry platformowe, ale grafika będzie w pełni trójwymiarowa, a oprawa pokazana na zwiastunie i pierwszych zrzutach ekranu robi bardzo dobre wrażenie. 11 bit studios jest przy tym bardzo zaangażowane w tworzenie This War of Mine. Gra będzie “inspirowana prawdziwymi wydarzeniami”, a twórcy udali się nawet do rejonów, w których ostatnim czasie prowadzone były zmagania wojenne i przeprowadzali wywiady z mieszkańcami. Patrzeć na ten tytuł można jako na grę komputerową, która porusza poważny temat, zwłaszcza w perspektywie ostatnich wydarzeń na Krymie i Bliskim Wschodzie.

Anomaly Defenders

Drugą grą prezentowaną przez 11 bit studios jako następny tegoroczny hit jest Anomaly Defenders. Firma zaznacza, że to marka od której “wszystko się zaczęło”. Tutaj koncept też jest ciekawy, ponieważ przedstawia ona świat znany z serii Anomaly ze strony… obcych. Celem gracza jest obrona bazy kosmitów przed inwazją ludzi. Oprawa gry wygląda na zwiastunie bardzo dobrze i fani serii i tego gatunku gier z pewnością będą wypatrywać premiery.

Mechanika Anomaly Defenders jest powrotem do korzeni, a sami twórcy określają ją jako “odwrócenie odwrócenia”. Tym tytułem, który będzie jednocześnie zwieńczeniem całej serii Anomaly, chcą wrócić do klasycznego modelu rozgrywki typu Tower Defense. Biorąc pod uwagę olbrzymi komercyjny i wizerunkowy sukces poprzednich odsłon Anomaly na całym świecie decyzja o stworzeniu kolejnej gry wydaje się po prostu naturalna.

Nie tylko gry

11 bit studios nie tylko tworzy swoje własne gry komputerowe, ale również je wydaje. W nadchodzących latach 2014–2016 firma chce skupić się na rozszerzeniu swojej działalności jako wydawcy także na inne, niezależne produkcje. Oprócz tego twórcy serii Anomaly sami chcą zająć się sprzedażą tytułów w ramach platformy Games Republic.

11 bit Launchpad, czyli program wydawniczy gier niezależnych

11 bit 1

Jedną z niespodzianek na dzisiejszej konferencji było ogłoszenie powstania 11 bit Launchpad. W jego ramach polska firma chce odszukiwać ciekawe projekty, a następnie współpracować z ich twórcami w zakresie wydawania takich tytułów. Ponieważ Polacy mają już kilkuletnie doświadczenie w tej materii i liczne kontakty w branży, uważają, że współpraca z twórcami “indyków” będzie sytuacją win-win-win na linii wydawca-deweloperzy-gracze. Dzięki temu potencjalne hity uzyskają odpowiednią ekspozycję wśród graczy, a deweloperzy uzyskają od 11 bit studios wsparcie w zakresie produkcji, finansowania, dystrybucji i marketingu.

Co istotne, to nie są tylko szumne zapowiedzi. 11 bit Launchpad jest faktem i zostały podpisane już pierwsze umowy. Na konfernecji zapowiedziano już cztery premiery. Na pierwszy ogień pójdą dwie gry własne polskiej firmy, czyli wspomniane już Anomaly Defenders i This War of Mine. Oprócz tego Polacy wydadzą minimalistyczną strategię Spacecom, która jest również polskim projektem, a w odwodzie jest jeszcze jeden projekt niezależnych deweloperów, ale na razie nie została podana jego nazwa. Całość już praktycznie ruszyła, a obecnie firma pracuje nad portfolio produktowym na lata 2015–2016 i prowadzi już negocjacje z twórcami gier.

Games Republic

games republic

Ostatnią z zapowiedzi na dzisiejszej konferencji 11 bit studios było Games Republic. Będzie to nowa platforma przeznaczona dla graczy, która od razu rusza jako projekt globalny i nie będzie ograniczona wyłącznie do polskiego rynku. Użytkownicy będą mogli za jej pomocą nie tylko kupować gry, ale też sprzedawać w modelu afiliacyjnym, a całość nastawiona będzie na “odkrywanie gier”. Nacisk położony zostanie na tytuły Indie. Każdy użytkownik Games Republic będzie mógł bowiem stworzyć swój własny sklep w ramach usługi 11 bit studios.

Od każdego sprzedanego egzemplarza po poleceniu - w formie kliknięcia np. widżetu na bloga lub linka pod filmem na YouTubie - wypłacana będzie prowizja. Naturalnymi odbiorcami platformy sprzedażowej są więc wszelkiej maści blogerzy i vlogerzy tworzący materiały o grach. 11 bit studios stawia tutaj na model o nazwie crowdselling, gdzie Games Republic nie będzie typowym centralnym repozytorium, a raczej siecią rozproszonych sklepów - można to porównać do modelu franczyzny w realnym świecie.

Oferta

11 bit 5

W ofercie Games Republic na starcie znajdą się produkcje własne 11 bit studios i inne gry niezależne, ale w przyszłości nie jest wykluczone, że trafią tutaj tytuły AAA. Wszystko zależy oczywiście od zainteresowania wydawców gier. Na start platformy przygotowano aż 170 tytułów, a oferta ma naturalnie się rozrastać w czasie. Część z nich, w zależności od ustaleń Games Republic z wydawcą, będzie udostępniana jako cyfrowe klucze, a część będzie można pobrać bezpośrednio ze strony po dokonaniu zakupu. Jak na razie nie ma jednak w planach klienta usługi na wzór Steama, Origina lub Oposa od CDP.pl.

Podobnie jak 11 bit Launchpad, Games Republic to już nie tylko koncept. Projekt po roku prac jest na ukończeniu, a na datę globalnego startu wyznaczono 23 kwietnia tego roku. Teraz firma prowadzi prezentacje dla czołowych przedstawicieli growego światka obecnego na YouTubie i Twitch.tv w celu zainteresowania ich projektem, ale nie ogłasza jak na razie żadnych partnerstw - udostępniają oni platformę, do której można w każdej chwili dołączyć, a całość prowadzona będzie w zautomatyzowany sposób.

REKLAMA

Zapowiada się to naprawdę ciekawie i należy docenić globalne ambicje 11 bit studios. Firma w ciągu kilku lat stała się rozpoznawalna w branży, a obecne działania pokazują, że nie chcą stać się studiem jednego tytułu. 11 bit Launchpad i Games Republic to szansa, żeby światowy sukces serii Anomaly przekuć w coś naprawdę dużego, a na realizację kolejnych projektów czekają gracze i media na całym globie.

Polskie 11 bit studios nabrało wiatru w żagle i nie pozostaje mi nic innego, jak im gorąco kibicować.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA