Tech  / News

Nie zapłacisz już w PayU przelewem z Banku Pocztowego, KB24, BGŻ, Getin Banku i Raiffeisen Polbanku - to nie jest prima aprilis

106 interakcji
dołącz do dyskusji

Grupa Allegro zakomunikowała o wyłączeniu z PayU obsługi przelewów z kilku niemałych banków. Dlaczego klienci Banku Pocztowego, KB24, BGŻ, Getin Banku i Raiffeisen Polbanku nie zapłacą już za pomocą PayU? Postanowiliśmy zapytać u źródła.

Przeglądając wpisy w sieciach społecznościowych Grupy Allegro zauważyłem, że użytkownicy bardzo niechętnie podchodzą do zmian w funkcjonowaniu PayU. Bierze się to zapewne z niewiedzy. W szybkim tweecie Allegro nie jest w stanie wyjaśnić powodów i rozwinąć tematu. Dlatego nie powinny dziwić komentarze w stylu “bieda” i “macie ode mnie minusa”.

Aby rzucić nieco światła na zmiany wprowadzane w PayU skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Grupy Allegro.

Dlaczego z PayU wypadła obsługa wymienionych wyżej banków?

Zmieniamy podejście na bardziej efektywne - chcemy, by wszyscy użytkownicy Allegro i klienci sklepów internetowych, które z nami współpracują, mogli płacić za zakupy korzystając wyłącznie z najwyższej jakości narzędzi płatniczych. W efekcie zwiększymy ich komfort podczas zakupów.

Zdecydowaliśmy w związku z tym, że z dniem 01.04.2014 r. zostaną wyłączone tzw. przelewy półautomatyczne, tj. „Przelew z Raiffeisen Polbank”, „Przelew z GetinBank”, „Przelew z BGŻ”, „Przelew z KB24”, „Przelew z Bankiem Pocztowym”. W przypadku Allegro ten ostatni nie był dostępny już od kilkunastu miesięcy, a klienci tego banku bardzo łatwo przeszli do korzystania z wygodniejszych dla nich metod płatności. Jesteśmy przekonani, że w przypadku pozostałych banków będzie podobnie. - wyjaśnia specjalnie dla Spider’s Web Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska

Pojawia się pytanie o inne, według Grupy Allegro wygodniejsze, sposoby płatności. Czym zostaną zastąpione półautomatyczne przelewy? Pamiętajmy, że dużą uwagę przykłada się tutaj do multiplatformowości takich płatności i możliwości realizowania ich zarówno na urządzeniach mobilnych jak i komputerach osobistych.

payu express

Zamierzamy wspierać tylko te rozwiązania płatnicze, które są wygodne dla kupujących i łatwe do zastosowania zarówno w serwisach desktopowych, jak i mobilnych. Podejmując decyzję o wyłączeniu przelewów półautomatycznych wiedzieliśmy, że niczego nie „zabierzemy” użytkownikom a wręcz przeciwnie – zaproponujemy im skorzystanie ze znacznie wygodniejszych metod płatności.

Patrząc z perspektywy kupującego przelewy półautomatyczne, które wyłączymy z dniem 1 kwietnia, niewiele różnią się od tradycyjnych przelewów bankowych, ponieważ trzeba ręcznie wpisać dane w formularzu i poczekać na rozliczenie kilka godzin, a w przypadku weekendów kilka dni. Takie rozwiązanie jest mało efektywne, dlatego będziemy z tymi bankami rozwijać nowy model e-przelewu – PayU Express. - dodaje Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska

Aby wdrożyć nowy model przelewów trzeba odpowiednio przekonać do tego użytkowników. Klient musi wiedzieć dlaczego dotychczasowa metoda nie działa oraz powinien dostrzegać zalety płynące z zastosowania nowego rozwiązania. Grupa Allegro zdaje się o tym nie zapominać i wyjaśnia na swoim blogu szczegóły.

Aktualnie trwa akcja promocyjno-edukacyjna z jedną z organizacji kartowych, która ma na celu pokazanie kupującym zalet płatności kartą. Klienci wymienionych banków będą więc mogli nadal płacić online, korzystając jednak z wygodniejszej metody jaką jest płatność kartą, a przy okazji odebrać bonus na kolejne zakupy. - wyjaśnia Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska

W tym miejscu należy przypomnieć, że kilka dni temu Allegro wprowadziło usługę płatności jednym kliknięciem. W systemie PayU użytkownik zapisuje dane swojej karty płatniczej, dzięki czemu od realizacji płatności za zakupy w Sieci dzieli go teraz jeden klik.

karta payu

Ponadto od 21 marca można już płacić na Allegro jednym kliknięciem kartą zapisaną w PayU. W naszych planach jest przygotowanie tak samo łatwej i szybkiej płatności także przelewem w modelu PayU Express oraz udostępnienie takiego rozwiązania w sklepach internetowych współpracujących z PayU. Co istotne – taka płatność będzie łatwa do zastosowania zarówno w klasycznych serwisach desktopowych, jak i w ich wersjach mobilnych lub aplikacjach (w aplikacji Allegro na iOS można już z niej korzystać).

Widzimy, że im prostsza płatność, tym większa liczba pozytywnie zakończonych zakupów. Najnowszy przykład, który to potwierdza, to właśnie PayU Express. W porównaniu do płatności zwykłym przelewem lub tzw. pay by linkiem odsetek pomyślnie zakończonych transakcji w przypadku PayU Express jest wyższy o 7-10 do nawet 20% (w zależności od banku, do którego porównujemy). - dodaje Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska

Z jednej strony rozumiem PayU, że chce wdrażać nowe, teoretycznie wygodniejsze usługi. Jednak nie do końca wiem dlaczego musi się to wiązać z wyłączaniem dotychczasowych rozwiązań.

Staram się spojrzeć na temat zakupów internetowych okiem osób starszych ode mnie, które nie zawsze biegle radzą sobie w internetowej rzeczywistości. Dla takich użytkowników przesiadka z dotychczasowej formy półałtomatycznych przelewów może być bolesna.

Szkoda, że jest to robione w imię korzystania z “wyłącznie z najwyższej jakości narzędzi płatniczych”. Gdzie jakość i wygoda oznacza możliwość zastosowania metody płatniczej na komputerach i urządzeniach mobilnych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst