REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Od 15 grudnia 2015 bez opłat za roaming na połączenia głosowe i mobilny Internet w Unii Europejskiej. Tak - roaming za darmo!

Unia Europejska od wielu lat walczy z ogromnymi cenami, jakie przychodzi nam płacić na rozmowy, SMS-y czy też pakiety danych w roamingu. Od 2007 roku koszty używania telefonu komórkowego za granicą znacznie zmalały, ale wciąż daleko im do ideału. Na szczęście i to nastąpi. Dokładnie 15 grudnia 2015 roku ceny za roaming mają zostać zniesione.

18.03.2014
17:43
Od 15 grudnia 2015 bez opłat za roaming na połączenia głosowe i mobilny Internet w Unii Europejskiej. Tak – roaming za darmo!
REKLAMA
462 interakcji
dołącz do dyskusji

Komisja Przemysłu Parlamentu Unii Europejskiej jest za wprowadzeniem przepisu, według którego, jeśli będziemy przebywać poza granicami naszego kraju, ale wciąż na terenie Unii Europejskiej, to za usługi komunikacyjne (wysyłanie SMS-ów, dzwonienie lub korzystanie z mobilnego Internetu) zapłacimy tyle samo, jak gdybyśmy znajdowali się na terenie Polski. W skrócie – opłaty roamingowe kompletnie znikną i korzystanie z telefonu w Hiszpanii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii będzie nas kosztować tyle samo, co nad Wisłą. Co ważne, dotyczy to także mobilnego Internetu, więc na wakacjach spokojnie będziemy mogli na smartfonie czytać wiadomości z portali oraz blogów czy też sprawdzać pocztę i przeglądać media społecznościowe.

REKLAMA

Zmiana miałaby nastąpić dokładnie 15 grudnia 2015 roku, aby operatorzy mieli czas na przystosowanie się do nowych przepisów. Co ważne, przepis nie jest jeszcze obowiązujący i wciąż wymaga zaakceptowania przez Parlament Europejski oraz Trybunał Europejski. Wszystko jednak wskazuje na to, że tym razem politycy dojdą do porozumienia i nowe regulacje wejdą w życie.

- Nowe prawo zapewni dynamiczny, zdrowy i konkurencyjny sektor telekomunikacji. Chodzi o to, by każdy europejski biznes miał narzędzia i sieci, których potrzebuje do rozwoju, a każdy obywatel UE bezproblemową łączność, której potrzebuje, bez nieuczciwych praktyk, takich jak blokowanie usług czy opłaty roamingowe - mówi Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej.

Trzeba przyznać, że jeśli przepisy rzeczywiście zaczną obowiązywać, to możemy mówić o małej rewolucji. Korzystanie z telefonu komórkowego w innych krajach, nawet należących do Unii Europejskiej, zawsze było sporo droższe od krajowych stawek i nie zmieniły tego nawet ciągłe obniżki. Tymczasem Unia Europejska chce całkowicie znieść dodatkowe opłaty i to nie tylko za rozmowy i SMS-y, ale także pakiety danych internetowych, co już wydaje się być kompletnym szaleństwem. Jednak w tym szaleństwie jest metoda i jest to informacja, która zdecydowanie powinna ucieszyć wszystkich mieszkańców Unii.

REKLAMA

Już sam sobie wyobrażam, jak bardzo ułatwiłoby nam to pracę w trakcie takich targów, jak chociażby MWC w Barcelonie czy też IFA w Berlinie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA