REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Prezentacja iOS 8 najprawdopodobniej dopiero za 3 miesiące, a już wiadomo, że rewolucji nie będzie

Do pierwszej prezentacji iOS 8 zostały pewnie ze 3 miesiące. Zwykle to na czerwcowym WWDC Apple ujawnia pierwsze szczegóły na temat swoich systemów operacyjnych, których premiera ma następnie miejsce na jesieni. W 2014 roku raczej nie będzie wyjątku od tej reguły, za to już teraz pojawiły się pierwsze dość wiarygodne informacje na temat nowego iOS.

22.03.2014
11:28
Prezentacja iOS 8 najprawdopodobniej dopiero za 3 miesiące, a już wiadomo, że rewolucji nie będzie
REKLAMA

Ostatnio pojawił się iOS 7.1, który wprowadził wsparcie dla CarPlay oraz liczne poprawki zarówno w szybkości i stabilności systemu, jak i wyglądzie. Debiutujący na jesieni iOS 7 był pierwszą poważną zmianą w wyglądzie mobilnego systemu Apple od premiery iPhone’a w 2007 roku. Dlatego też raczej nie należy oczekiwać rewolucji przy okazji iOS 8. To będzie dalszy ciąg wprowadzania udoskonaleń, usprawnień i dodatkowych funkcji.

REKLAMA

Zanim pojawią się nowe funkcje, należy spodziewać się pozbycia pewnych elementów, które w tej chwili się nie sprawdzają. Najnowsze plotki mówią o tym, że Apple rozważa rezygnację z aplikacji Games Center. Centrum gier ze statystykami nie należy do najpopularniejszych i prawdopodobnie zostanie zastąpione osobnym menu w ustawieniach oraz funkcjami dostępnymi bezpośrednio w konkretnych grach.

ios-8

Po roku Apple miałoby też zrezygnować z trójdzielnego centrum powiadomień. Zintegrowane miałyby być zakładki „wszystkie” oraz „nieodebrane”. O ile zakładka nieodebranych powiadomień często jest przydatna, o tyle dla wielu taki podział może być nieczytelni i niezrozumiały.

Więcej iCloud i synchronizacji pomiędzy aplikacjami

Na screenach, które ponoć pochodzą z wczesnej wersji iOS 8 pojawiają się klasyczne ikony aplikacji TextEdit oraz Podgląd znanych z OS X. Osobiście nie do końca widzę sensowność ich implementacji w iOS. Wiemy jednak, że Apple będzie chciało jeszcze mocniej zbliżyć oba systemy, więc pojawienie się kolejnych aplikacji w jednym lub drugim systemie nie powinno nas szczególnie dziwić.

Przede wszystkim jednak iOS 8 ma jeszcze bardziej kłaść nacisk na integrację z usługą iCloud. Chmura Apple ma zyskać nowe możliwości i pozwolić na zastąpienie klasycznej wymiany plików. Domyślam się, że dla zaawansowanych użytkowników przyzwyczajonych do folderów i katalogów nie będzie to nic atrakcyjnego, ale współcześni, nowi użytkownicy powinni takie rozwiązania docenić.

iOS 8 ma też nieść ze sobą szerszą współpracę pomiędzy aplikacjami. Dzięki odpowiedniemu SDK łatwiej będzie przenosić informacje z jednej aplikacji do drugiej. To byłoby znaczące usprawnienie.

Księga zdrowia, czyli Healthbook i jeszcze mądrzejszy iPhone 6

Od dłuższego czasu wspomina się też o aplikacji Healthbook, która w połączeniu z coprocesorem m7 w iPhonie 5s oraz nowymi czujnikami w kolejnej generacji smartfonu Apple ma zapewnić ciągłe dostarczanie statystyk o naszym zdrowiu i życiu. Mówi się o czujniku temperatury, ciśnienia i wilgotności. Być może pojawi się też pulsometr i inne dodatki. Natywna aplikacja zdrowotna dobrze wpasowywałaby się w obecny trend rynkowy i spekulacje o zegarku od Apple. Jako użytkownik iPhone’a mam nadzieję, że będzie to rozwiązanie bardziej praktyczne niż, wspomniany już Games Center, czy Passbook.

Tips, czyli koniec z intuicją

Na rzekomych screenach iOS 8 pojawiła się też ikona Tips, której nikt nie poświęca większej uwagi. Moim zdaniem to błąd, ponieważ właśnie na coś takiego czekałem od dawna. iOS w wersji 7 to nie jest ten sam system, co na iPhonie z 2007 roku. Wtedy funkcje telefonu Apple były okrojone do minimum i szybko można było się połapać w poszczególnych elementach. Choć smartfony, a zwłaszcza iPhone, należą do urządzeń dość intuicyjnych i prostych w obsłudze, to iOS skrywa wiele smaczków, których przeciętny użytkownik nie jest świadomy.

Wydaje mi się, że nie każdy zna nowy sposób dostępu do Spootlight oraz możliwości tej wyszukiwarki, podobnie jak opcję robienia zrzutów ekranów i wiele innych sztuczek. A trzeba pamiętać, że smartfony i tablety trafiają w ręce zwykłych użytkowników, często mniej doświadczonych, starszych, młodszych, nie mających obycia w świecie nowoczesnych gadżetów.

ios8-screen

Nowy iOS 8 to zapewne także poprawione mapy, z transportem publicznym w niektórych miejscach, a być może także z elementami rzeczywistości poszerzonej. Większość spekulacji brzmi bardzo przekonująco.

Dla mnie pewniakiem w iOS 8 jest brak stylistycznej rewolucji - nowy system będzie stawiał przede wszystkim na usprawnienia w obecnych rozwiązaniach. Jeśli pojawią się nowe funkcje, to w czerwcu zobaczymy ich niewiele. Premiera najważniejszych nowości nastąpi wraz z debiutem kolejnego iPhone’a.

REKLAMA

A ten pojawi się zgodnie z  historią trzech ostatnich premier dopiero na jesieni.

źródło grafik i informacji: 9to5mac.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA