Tech  / Artykuł

Zamień swój telefon w Nexusa - teraz Google Now Launcher zainstalujesz na każdym smartfonie z Androidem

Launcher Google Now potrafi odmienić pulpit smartfona i upodobnić go do tego znanego z Nexusów. Uruchomiłem go na swoim HTC One z Sense, ale nie oczarował mnie.

Simon Hill z Digitaltrends odkopał w czeluściach forum XDA informację o możliwości zainstalowania Google Now Launchera na dowolnym smartfonie z Androidem. Do tej pory oprogramowanie gościło na Nexusie 5, wraz z premierą którego zadebiutowało na rynku.

Nie można launcherze Google powiedzieć złego słowa. Jest czytelny, przejrzysty, wygodny w obsłudze i idealnie wpisuje się w stylistykę tzw. czystego Androida. Dlatego bardzo zaciekawiła mnie informacja, która głosiła, że mogę go zainstalować na dowolnym smartfonie z Androidem.

Chwyciłem HTC One do ręki i postąpiłem według instrukcji dla smartfonów z Androidem 4.4 (na Digitaltrends znajdziecie również opis instalacji na urządzeniach z JellyBean):

  1. Pobieramy pliki APK z forum XDA Developers
  2. Zmieniamy ustawienia telefonu, aby zezwolić na instalację plików z nieznanych źródeł
  3. Instalujemy kolejno PrebuiltGmsCore.apk, Velvet.apk, oraz GoogleHome.apk

Wszystkie zmiany wykonujecie na własną odpowiedzialność. U mnie wystąpił problem z instalacją PrebuiltGmsCore.apk dlatego przeszedłem bezpośrednio do instalacji GoogleHome.apk. Zainstalowało się i... działa.

Nowy launcher jest naprawdę miły dla oka, a z jego obsługą nie powinny mieć problemu osoby, które do tej pory nie miały Nexusa 5 w rękach. Po instalacji Google Now Launchera uruchomi się przewodnik, który zapozna nas z elementami pulpitu, folderami, siatką aplikacji oraz usługa Google Now - o ile nie korzystaliśmy z niej wcześniej.

Używam Google Now Launchera na HTC One od kilku godzin i… jestem rozdarty. Z jednej strony podoba mi się jego stylistyka. Cenie również łatwość instalacji, bez potrzeby rootowania, czy wykonywania innych zabiegów.

Mimo tego wiem, że przy launcherze od Google nie pozostanę na długo. Po instalacji oprogramowania zmienił się wygląd pulpitów, ikony, foldery, siatka aplikacji itp. Jednak reszta systemu została “stara” - to oczywiście normalne, tak działają launchery.

Jednak brak spójności między pulpitami, siatką aplikacji a innymi elementami interfejsu, jak pasek powiadomień, czy ustawienia smartfona bardzo mocno uderza w umiejętność oceny wartości estetycznych. Dlatego też poddam się i wrócę do HTC Sense, które w aktualnej wersji jest bardzo dopracowaną i również miłą dla oka nakładką graficzną.

Sens instalacji Google Now Launchera widzę wyłącznie na urządzeniach z czystym lub prawie czystym Androidem oraz wśród użytkowników modyfikacji takiej jak np. Cyanogen Mod.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst