Tech  / News

Cyfrowe oraz mobilne wykluczenie wśród osób starszych to mit

Firma Sociomantic Labs zabrała dane z niezależnego badania, które pokazało, iż osoby starsze równie chętnie korzystają ze smartfonów jak reszta społeczeństwa.

Swego czasu miałem w pracy kontakt z tzw. zwykłymi użytkownikami. Byli to Kowalscy i Nowakowie, którzy borykali się z problemami związanymi z obsługą urządzeń mobilnych. Już wtedy zauważyłem, że osoby starsze często przychodzą z problemami podobnymi do tych, na które natrafiały osoby młodsze. Jedyną zauważalną różnicą było to, że młodzi szybciej przyswajali sobie obsługę nowych urządzeń, a osoby starsze potrzebowały na te same czynności więcej czasu. Oczywiście nie można generalizować, ale to zauważalne gołym okiem zjawisko.

Dostałem infografikę przygotowaną przez Sociomantic Labs, która powstała na bazie badania zrealizowanego przez niezależną firmę ResearchNow. Jego celem było zwrócenie uwagi na wykorzystanie urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety w procesie realizacji (e)zakupów.

Pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo częste wykorzystanie tabletów w procesie zakupowym. Spodziewałem się, że urządzenia te z racji mniejszej popularności będą odgrywały zdecydowanie mniej znaczącą rolę w e-zakupach niż smartfony. Okazuje się, że jest odwrotnie. Tablety nie ustępują na krok smartfonom, a czasem je wyprzedzają.

Większe ekrany tabletów pozwalają na wygodniejszą nawigację po sklepach internetowych i lepsze zapoznanie się z produktem. To zapewne te aspekty przemawiają za tym, że posiadacze tabletów w wieku 25 - 34 lat dokonują za ich pomocą zakupów częściej niż na smartfonach.

Osoby w wieku 55 - 64 lat, podobnie jak reprezentanci wspomnianej wyżej grupy, równie często przeglądają oferty e-sklepów za pomocą smartfonów. To pokazuje, że mobilna rewolucja wykroczyła poza grupę młodych użytkowników, którzy z racji chęci podążania za nowinkami jako pierwsi przyswajają nowe technologie. Dojrzali użytkownicy również docenili wygodę i możliwości wyszukiwania informacji za pomocą urządzeń mobilnych.

Nie powiem, cieszy mnie ten fakt.

Na deser zamieszczam wspomnianą infografikę.

infografika Sociomatic Labs

Aby wyświetlić infografikę w oryginalnym rozmiarze otwórz ją w nowym oknie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst