Tech  / News

Trwa cyberatak na Ukrainę. Z Krymu blokowane są telefony komórkowe

Każdy chyba wie, co w ostatnich tygodniach dzieje się na Ukrainie. Nasi wschodni sąsiedzi są na przełomie wielkich zmian i jednocześnie wisi nad nimi wielka groźba. Jakby tego było mało, Ukraińcy są także atakowani cyfrowo.

Jak podaje Reuters, ukraiński system telekomunikacyjny jest właśnie atakowany przy pomocy instalacji znajdujących się na terenie Krymu. Celem ataku są przede wszystkim telefony komórkowe członków tymczasowego, ukraińskiego rządu oraz Służb Bezpieczeństwa Ukrainy.

- Mogę potwierdzić, że drugi dzień z rzędu trwa atak na telefony komórkowe deputowanych ukraińskiego parlamentu. Przede wejściem do siedziby Ukrtelecom (firma telekomunikacyjna) na Krymie, z pogwałceniem prawa i wszystkich umów handlowych, zainstalowano sprzęt, który blokuje mój telefon i telefony innych deputowanych, niezależnie od reprezentowanej przez nich opcji politycznej – powiedział Wałentyn Nałwajczenko, szef Służb Bezpieczeństwa Ukrainy. – Aktualnie służby bezpieczeństwa starają się przywrócić przynajmniej bezpieczeństwo komunikacji – dodaje.

Niestety, żyjemy w takich czasach, że cyberatak może być skuteczniejszy lub bardziej uciążliwy dla atakowanego niż atak fizyczny. Wystarczy kilka mądrych głów i komputerów, aby sparaliżować działanie całego kraju (o ile nie jest odpowiednio chroniony).

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst