Motoryzacja  / Artykuł

Apple oficjalnie zapowiedziało CarPlay - oto nowy system dla miłośników iPhone'ów i motoryzacji

Jeśli posiadacie jeden z nowszych smartfonów Apple i planujecie w najbliższym czasie zakup nowego samochodu, rozsądnie będzie poczekać na wejście na rynek ich tegorocznych wersji. W wybranych z nich pojawi się bowiem nareszcie przygotowany przez producenta z Cupertino zapowiadany już od dłuższego czasu system CarPlay.

Zaprezentowany w połowie zeszłego roku projekt o roboczej nazwie iOS in the Car staje się tym samym prawdopodobnie najbardziej kompletnym rozwiązaniem pozwalającym na połączenie telefonu z iOS z samochodem. Jego możliwości nie ograniczają się przy tym jedynie do prostej wymiany danych – pokazują raczej jak system samochodowy może być wspierany oprogramowaniem smartfona i jak może z tym smartfonem współpracować, oferując jednocześnie użytkownikowi znany z jego telefonu interfejs.

Początkowo CarPlay - po połączeniu z iPhone'em (przez złącze Lightning) - będzie oferował kilka najbardziej podstawowych funkcji. Pierwszą z nich są Mapy Apple, wyświetlane w dostosowanej do samochodowych wyświetlaczy formie i z nieco zmodyfikowanym, aczkolwiek nadal „bliskim” UI. Dane drogowe będą oczywiście uzupełnianie (dzięki telefonowi) o informacje na temat korków i POI, a przy wybieraniu trasy system może przewidzieć gdzie będziemy jechać, opierając się na danych z naszej książki adresowej, wiadomości tekstowych czy kalendarza.

caplay telefon ios

Nie zabrakło oczywiście wsparcia dla obsługi połączeń przychodzących i wychodzących – będziemy mogli zainicjować je wprost z systemu samochodowego albo korzystając z niego odebrać je lub odrzucić. Podobnie jak w przypadku Map, tak samo i tutaj wygląd ikon i ich ułożenie jest niemal identyczne jak w przypadku smartfonów z iOS.

Sięgać po telefon nie będziemy musieli także w przypadku gdy odbierzemy wiadomość tekstową. Zostanie ona nie tylko wyświetlona na ekranie, ale przy okazji odczytana przez Siri, dzięki której potem możemy na nią odpowiedzieć albo w ogóle stworzyć całkowicie nową wiadomość i wysłać pod dowolny numer.

carplay wiadomosci

Użytkownicy nowego systemu zyskają także dostęp do wszystkich plików muzycznych przechowywanych na ich telefonach, wliczając w to zarówno utwory muzyczne, jak i iTunes Radio oraz podcasty i audiobooki. Również i tutaj obsługa może odbywać się bez patrzenia na ekran czy dotykania go.

CarPlay nie ograniczy się jednak wyłącznie do rozwiązań Apple, oferując wsparcie dla wybranych zewnętrznych aplikacji, działających na tych samych zasadach – „telefoniczna” aplikacja i „telefoniczne” UI na iPhone oraz odpowiednio przygotowane UI na wyświetlaczu naszego auta. Niestety, na początku nie będzie ich zbyt wiele i obecnie oficjalna lista obejmuje wyłącznie Beats Radio, Podcasts, iHeartRadio, Spotify oraz Stitchera. Z biegiem czasu ma ona jednak powiększać się o kolejne pozycje.

Obsługa CP będzie mogła odbywać się za pomocą głosu (tu wykorzystywane jest Siri), ekranu dotykowego (o ile go posiadamy – najwyraźniej nie jest niezbędny dla tego systemu) lub innych urządzeń nawigacyjnych, w jakie wyposażony jest nasz samochód, wliczając w to m.in. joysticki czy pokrętła.

obsluga carplay

Kiedy zobaczymy pierwsze pojazdy pozwalające na taką integrację z iOS? Na to na szczęście nie będziemy musieli czekać zbyt długo, bo zaledwie 3 dni. Wtedy właśnie rozpocznie się tegoroczny Geneva International Motor Show.

Jeszcze w tym roku możemy liczyć na to, że CarPlay zadebiutuje w samochodach Hondy, Ferrari, Hyundaia, Jaguara, Mercedesa oraz Volvo. Lista partnerów, którzy włączą się do gry w późniejszym terminie jest jednak o wiele dłuższa i obejmuje m.in. BMW, Chevroleta, Forda, Kia, Land Rovera, Mitsubishi, Nissana, Opla, PSA, Subaru, Suzuki oraz Toyotę.

Posiadacze starszych modeli iPhone przed zakupem nowego samochodu powinni mimo wszystko pomyśleć o zmianie telefonu. System Apple będzie działał jedynie w połączeniu z iPhone 5s, 5c oraz 5 i zostanie on dodany w formie bezpłatnej aktualizacji oprogramowania.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst