Oprogramowanie  / Recenzja

f.lux - ta jedna z najważniejszych dla mnie aplikacji stała się jeszcze lepsza

254 interakcji
dołącz do dyskusji

O tym, czy ta aplikacja rzeczywiście działa, czy raczej "działa" w niej efekt placebo, dyskusje w internecie toczą się od dawna. Ja wierzę, że działa. Korzystam z niej od pięciu lat i nie wyobrażam sobie bez niej komputera wieczorami. Właśnie pojawiła się jej nowa wersja (w wersji beta), która jeszcze lepiej dopasowuje się do cyklu dnia użytkownika.

Chodzi o f.lux - aplikację, która dostosowuje światło emitowane przez monitor komputera do momentu w cyklu dnia. Bo to jest tak, że monitory emitują ostre niebieskie światło, które mózg ludzki obiera jako światło dzienne, to pochodzące od słońca.

To fajne, gdy rzeczywiście za oknem jest jasno. Gorzej, gdy jest ciemno, a monitor grzeje tym samym niebieskim światłem i nasz mózg szaleje. W rezultacie jesteśmy bardziej pobudzeni, możemy mieć problemy z wyciszeniem się przed zaśnięciem.

fluxgraph

I właśnie f.lux wychodzi temu na przeciw. Na podstawie lokalizacji naszego komputera określa czas, gdy słońce zachodzi, by stopniowo zmieniać kolor emitowany przez monitor na taki, który jest lepszy dla oczu i mózgu wieczorami i w nocy.

Tak było do tej pory - wiedząc kiedy wstaje i zachodzi słońce, f.lux dostosowywał kolory monitora. Od wczoraj jest nowa wersja aplikacji, która jeszcze lepiej dostosowuje się do trybu pracy i życia użytkownika. Możemy bowiem teraz określić kiedy zaczynamy nasz dzień roboczy i włączamy komputer. f.lux to przeanalizuje, skonfrontuje z godzinami wschodu i zachodu słońca, by jeszcze lepiej zarządzać kolorami monitora.

fluxwake

Jest jeszcze kilka innych nowości, jak Tryb Kino, dzięki któremu f.lux się wyłączy na czas oglądania filmu, lub Tryb Ciemny Pokój, który zamiast ciepłego pomarańczowego koloru zastosuje czerwień, ale dla mnie najciekawszą nowością jest właśnie określanie czasu pracy. Ja zaczynam wcześnie, o 6 rano, więc teraz f.lux jeszcze lepiej się do mojego trybu pracy dostosuje.

fluxtabs

Aplikację f.lux (na Maka) pobierzecie za darmo ze strony dewelopera. Naprawdę polecam. To jedno z tych komputerowych udogodnień, o których z całą stanowczością można powiedzieć, że to game-changer.

Tagi: aplikacje
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst