Foto  / News

Panasonic Lumix GH4 - pierwszy bezlusterkowiec, który nagra 4K. Przykładowy film robi wrażenie

Panasonic oficjalnie pokazał zapowiadany od dawna, flagowy aparat bez lustra. Nowy Lumix GH4 ma doskonałe parametry, jednak jedna rzecz przykuwa uwagę najmocniej. Jest to możliwość filmowania w jakości 4K. Lumix GH4 staje się tym samym pierwszym bezlusterkowcem, który oferuje ultra wysoką rozdzielczość wideo.

4K w miniaturowym rozmiarze

GH4_front

Panasonic Lumix wprowadza rozdzielczość 4K do małych bezlusterkowców. Jest to pierwszy aparat bez lustra i z wymienną optyką, który umożliwi nagrywanie wideo w 4K. Użytkownik do wyboru będzie miał tryb Cinema 4K (4096×2160 z 24 kl/s) i QFHD 4K (3840×2160 do 30 kl/s). Tryb Full HD zapowiada się jednak równie ciekawie: zapis będzie mógł być prowadzony z ultrawysoką liczbą bitów na sekundę (200 Mb/s). Aparat pozwoli wybrać tryb zapisu spośród MOV, MP4, AVCHD Progressive i AVCHD.

Panasonic zapewnia, że matryca aparatu pozbawiona będzie niechcianego efektu rolling shutter, dzięki zastosowaniu o 50% szybszego czasu sczytywania danych. Algorytmy przetwarzania filmu obrazu wspierać będzie czterordzeniowy procesor Venus Engine.

W aparacie nie zabrakło niezbędnych w profesjonalnej pracy złączy. W Lumixie GH4 dostępne jest wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonowe (jack 3,5 mm), micro HDMI i gniazda wyjściowe audio-wideo (2 kanały audio, kompozytowe).

GH4_YAGH

Dostępny będzie także opcjonalny interfejs DMW-YAGH (zdjęcie powyżej) wyposażony w cztery równoległe wyjścia Full HD (4:2:2/10 bitów), których można także użyć do sygnału 4K (4:2:2/10 bitów). Złącza XLR (2 kanały) mogą działać jako wejścia liniowe. Za ich pośrednictwem można będzie podłączyć mikrofon kondensatorowy z niezależną regulacją głośności kanału lewego i prawego.

Czy to jeszcze aparat, czy już kamera?

Panasonic Lumix GH4 jest z definicji bezlusterkowcem, czyli aparatem z wymienną optyką. Jak na flagowca przystało, może się poszczycić wieloma zaawansowanymi funkcami. Matryca Live MOS ma oczywiście format Mikro Cztery Trzecie, a zastosowana rozdzielczość wynosi 16 megapikseli.

GH4_back

Aparat pozwoli na wykonanie 12 zdjęć na sekundę z zablokowaną ostrością i 7 kl/s z działającym autofocusem. Długość serii w trybie JPG wyniesie aż 100 klatek, zaś dla serii RAW+JPG bufor pozwoli na serię długości 40 klatek. Panasonic zapewnia także znaczną poprawę szybkości AF.

Aparat wyposażony jest w cyfrowy wizjer OLED i odchylany ekran, także wykonany w technologii OLED. Najkrótszy czas migawki wynosi 1/8000 sekundy, a jej żywotność ma wynosić aż 200 000 cykli. Nowy Lumix ma złącze gorącej stopki, a także wbudowaną lampę błyskową. Nie mogło zabraknąć także obsługi Wi-Fi i NFC.

Kontynuacja filmowej serii

GH4

Bezlusterkowce serii Lumix GH od początku kładły nacisk na funkcje wideo. Podczas gdy w większości aparatów filmowanie można uznać za dodatek, tak w Lumixach GH była to przemyślana i świetnie wykonana funkcja, która przyciągała do aparatu nawet profesjonalistów. Do dziś Lumix GH2 jest uznawany za króla wideo, głównie przez rewelacyjne algorytmy skalowania obrazu z pełnej rozdzielczości matrycy, do rozmiaru Full HD. Dzięki temu filmowy obraz z aparatu jest bardzo ostry.

Wszystko wskazuje na to, że nowy Panasonic Lumix GH4 z dumę będzie kontynuował tę filmową tradycję. Poniżej oficjalny film nagrany Lumixem GH4. Oczywiście można go obejrzeć w 4K.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst