REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Foto

Nowe fotograficzne domeny najwyższego poziomu już dostępne

Jeżeli szukasz domeny do swojego fotograficznego biznesu, lub po prostu chcesz wyróżnić w sieci swoje portfolio – mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Właśnie pojawiły się nowe rozszerzenia domen, które powinny szczególnie przypaść do gustu fotografom.

Nowe fotograficzne domeny najwyższego poziomu już dostępne
REKLAMA

Jeszcze do niedawna pewnikiem w Internecie był zestaw 22 domen najwyższego poziomu, takich jak:  .com, .org, czy .net. Ta powszechnie znana lista była rozszerzona o kilkadziesiąt domen krajowych, m.in. .pl. Internet w takiej formie trwał przez przeszło 20 lat, jednak w końcu zaczyna się to zmieniać.

REKLAMA
dot-photography-domins

Instytucja ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów), która m.in. jest odpowiedzialna za przyznawanie nazw domen internetowych, stopniowo wprowadza nowe domeny najwyższego poziomu (nTLD – new Top Level Domains). Do użytku właśnie weszło kilkanaście nowych rozszerzeń, które na pewno spodobają się fotografom.

Nowe fotograficzne domeny to .photography, .gallery, .graphics, .camera, .lighting i .equipment.

Powyższe domeny można już zarejestrować. Ceny wykupienia nowych domen zaczynają się już od 25 dolarów lub ok. 80 zł przy wykupieniu domeny na rok. Obecnie bardzo niewiele polskich firm ma w ofercie nowe domeny (na tę chwilę właściwie tylko jedna firma), ale w najbliższym czasie najprawdopodobniej się to zmieni.

browser-photography

Proces wdrażania nowych domen podzielony jest na etapy. Co miesiąc nowa baza rozszerzeń zostaje publicznie udostępniona. Etap ten poprzedza faza bezpłatnej rezerwacji wstępnej. Możemy wtedy zarezerwować daną domenę jeszcze przed jej oficjalnym startem. Obowiązuje wtedy zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. W temacie fotograficznym warto przyjrzeć się domenie .photo, która obecnie jest w fazie pre-rejestracji. Rozszerzenie to ma się pojawić jeszcze w lutym lub w marcu.

REKLAMA

Popularne nazwy znikają z każdą minutą, także warto się spieszyć! Autorzy serwisu lensvid.com przygotowali specjalną zniżkę na nowe domeny, którą można wykorzystać na stronie GoDaddy.com. Szczegóły pod tym linkiem.

Zdjęcie "Young photographer girl shooting photography icons" pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA