1. SPIDER'S WEB
  2. Foto
  3. Tech
  4. Technologie

Mark II Artist's Viewfinder – cyfrowa aplikacja dla analogowego fotografa

Większość mobilnych aplikacji fotograficznych jest w zasadzie bardzo podobna w działaniu. Jest to z reguły aparat połączony z prostym narzędziem do obróbki zdjęć. Co jakiś czas pojawia się jednak perełka, która podchodzi do tego tematu z zupełnie innej strony. Taką aplikacją jest Mark II Artist's Viewfinder.

Mark II Artist’s Viewfinder – cyfrowa aplikacja dla analogowego fotografa

Mark II Artist's Viewfinder jest bardzo nietypową aplikacją fotograficzną na system iOS. Aplikacja nie służy do bezmyślnego fotografowania – zamiast tego pozwala dokładnie zaplanować kolejny kadr. Dzięki temu smartfon staje się użytecznym kompanem dla „dużego” aparatu.

artists viewfinder 1

Narzędzie dla osób, które szanują migawkę i swój czas

Aplikacja przyda się osobom, które przed wykonaniem zdjęcia lubią mieć wszystko zapięte na ostatni guzik. Największą zaletą aplikacji jest możliwość symulowania setek aparatów w kombinacji z różnymi obiektywami. W jaki sposób może to pomóc fotografowi?

Pomysł opiera się na tym, żeby pokazać jak dany kadr będzie wyglądał na fotografii wykonanej przy użyciu kombinacji danego aparatu z danym obiektywem. Aplikacja potrafi zasymulować niemal każdy aparat z wymienną optyką. Wliczają się w to lustrzanki (także pełnoklatkowe), oraz aparaty średnio- i wielkoformatowe, a także profesjonalne kamery.

artists viewfinder 3

Mark II Artist's Viewfinder przyda się osobom, które zwiedzają różne miejsca, ale szanują swój czas, a także (a może przede wszystkim), migawkę swojego aparatu. Dzięki aplikacji można idealnie dobrać kadr i obiektyw bez potrzeby rozkładania sprzętu, który w przypadku większych formatów jest naprawdę duży i ciężki. Oczywiście, im większy aparat, tym bardziej dany fotograf doceni zalety aplikacji. W przypadku fotografów wiernych Wielkiemu Formatowi, taka pomoc jest wręcz nieoceniona.

Jak mówią twórcy aplikacji, Mark II Artist's Viewfinder to profesjonalne narzędzie, które nauczy fotografa widzieć. Aplikacja zawiera ponad 470 aparatów i kamer, 150 typów aparatów średnio- i wielkoformatowych (w tym także cyfrowych ścianek średnioformatowych) i niezliczoną liczbę obiektywów. Dla przykładu, aplikacja zawiera wszystkie dalmierzowe obiektywy Leica, ale także szkła innych renomowanych firm, jak np. ALPA, Hartblei, Schneider, czy Zeiss. Aplikacja posiada nawet listę kompatybilnych z iPhone’m fizycznych obiektywów, które potrafią zasymulować także ultraszeroki kąt, który w iPhone’ie normalnie nie jest dostępny.

artists viewfinder 2

Piękny design, nieoceniona pomoc i wysoka cena

Aplikacja pozwala oczywiście na wykonanie i zapisanie zdjęcia, aby zachować wybrany kadr. Wraz ze zdjęciem zachowuje także metadane, które można przesłać na komputer. Dzięki temu można w przyszłości odtworzyć identyczny kadr, już na prawdziwym fotograficznym sprzęcie.

artists viewfinder 4

Aplikacja kosztują aż 25 dolarów, jednak cóż to jest w porównaniu do cen profesjonalnych sprzętów? Osoby które kupią aplikację na pewno docenią jej świetny, czytelny i minimalistyczny design. Aplikacja przeznaczona jest na system iOS 7 i wyłącznie dla sprzętów z ekranem Retina. Jak mówią twórcy, dzięki Retinie ramki do kadrowania mogą być o 1/3 cieńsze, niż w pierwszej wersji aplikacji, przeznaczonej na standardowe ekrany.

Tak jak wspomniałem, aplikacja staje się tym ciekawsza, im większym sprzętem fotografujemy. Dla osób, które wykonują analogowe, średnio- i wielkoformatowe fotografie, aplikacja może być nieocenioną pomocą. Bardzo podoba mi się takie połączenie nowoczesności z tradycyjnym sprzętem fotograficznym. Myślę, że dla tej aplikacji analogowy fotograf powinien, przynajmniej na chwilę, przeprosić się z cyfrową techniką.