Foto  / News

Naucz się malować światłem z Nokia Camera

Malowanie światłem to ciekawa i kreatywna technika wykonywania zdjęć przy długich czasach naświetlania. Jeżeli myślisz, że do tej techniki niezbędny jest zaawansowany i drogi aparat, jesteś w błędzie. Nokia pokazuje jak zrobić efektowne ujęcie tego typu za pomocą smartfona z Windows Phone.

Malowanie światłem to technika szalenie efektowna, a przy tym bardzo prosta do wykonania. Pomysł opiera się na tym, że ustawiamy w aparacie długi czas naświetlania (rzędu kilku sekund), a przed obiektywem rysujemy kształty świecącym przedmiotem.

nokia-malowanie-swiatlem-2

W tym celu możemy wykorzystać latarkę, ekran smartfona, lub jakiekolwiek inne źródło światłą małych rozmiarów. Świetne rezultaty dają także małe diody LED. Wszystkie ruchy jakie wykonamy świecącym przedmiotem zarejestrują się na zdjęciu. Dzięki temu można tworzyć ciekawe kształty i napisy zawieszone w powietrzu.

nokia-malowanie-swiatlem-3
nokia-malowanie-swiatlem-4
nokia-malowanie-swiatlem-5

Nokia pokazuje, że do takiej fotografii nie jest potrzebna droga lustrzanka. Wystarczy smartfon z Windows Phone i z aplikacją Nokia Camera. W nagraniu wykorzystano Nokię Lumię 1020. Fotograf  Ian Hobson w filmie zdradza, jak wykonać podobne zdjęcia. Smartfon należy ustawić na statywie, lub unieruchomić go na jakiejkolwiek twardej powierzchni. Następnie w aplikacji Nokia Camera ustawiamy długość czasu naświetlania na 4 sekundy, ISO na wartość 100, a balans bieli na światło żarowe. Warto także ustawić ostrość manualnie, najlepiej w pozycji nieskończoności. Więcej czasu na przygotowanie zapewni nam także samowyzwalacz ustawiony na 10 sekund.

Takie ustawienia w aplikacji Nokia Camera (wraz z odrobioną Twojej kreatywności) pozwolą Ci na wykonanie podobnych ujęć
Takie ustawienia w aplikacji Nokia Camera (wraz z odrobioną Twojej kreatywności) pozwolą Ci na wykonanie podobnych ujęć

Podobne zdjęcia wykonasz także innym smartfonem niż Nokia Lumia 1020. Wystarczy mieć aplikację Nokia Camera. W zależności od tego, czy Twój aparat wyposażony jest w technologię Pure View, czy nie, najdłuższy czas naświetlania może się wahać od 1 do 4 sekund. Powodzenia!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst