Nauka  / News

Oto Outernet: Internet z kosmosu, dostępny dla każdego, za darmo

Problem z dostępem do Internetu w wielu miejscach to zazwyczaj problem z dostępem do informacji. Tak naprawdę odcięta od świata ofiara tajfunu chce znać prognozę pogody, a mieszkaniec Korei Północnej chciałby usłyszeć prawdziwe, nieocenzurowane informacje ze świata. Wiele osób, mieszkających na terenach odciętych od Sieci nie interesuje wysyłanie własnych treści w świat (np. zdjęć na Instagram czy statusów na Twitter). Interesuje ich przede wszystkim to, co Internet może dać im - czyli wiadomości, wiedzę, informacje.

Z takiego założenia wyszła nowojorska firma która opracowała koncepcję o nazwie Outernet.

Koncepcja ta polega na wystrzeleniu na orbitę 150 mini-satelitów (pisaliśmy o nich wcześniej) które transmitowałyby za pomocą kilku najpopularniejszych metod przekazywania informacji, za darmo, całej ludzkości, takie informacje jak:

  • Międzynarodowe i lokalne wiadomości
  • Ceny plonów dla farmerów
  • Kursy edukacyjne z Khan Academy i podobnych źródeł
  • Kursy angielskiego z British Council
  • Aplikacje typu Ubuntu czy Open Street Map
  • Całą Wikipedię
  • Muzykę, filmy, gry, ebooki
  • Informacje związane z bezpieczeństwem
  • Powiadamianie o naturalnych zagrożeniach

Muszę przyznać że początkowo patrzyłem na sam pomysł mocno sceptycznie, bo myślałem że miałoby to być udostępnienie "normalnego" Internetu, który wymagałby informacji zwrotnej, której przecież mały nadajnik w domowym WiFi lub telefonie komórkowym nie byłby w stanie wysłać do satelity na orbicie. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się koncepcji, która zyskała już wsparcie fundacji MDIF (Media Development Investment Fund), przekonałem się że jest to jak najbardziej możliwe, do tego przy użyciu teraz dostępnych technologii.

sattelite

Zgodnie z tym co piszą twórcy pomysłu na swojej stronie, wyglądałoby to jak przeglądanie kanałów TV - na każdym z nich nadawano by coś innego i mielibyśmy dostęp do treści tam przekazywanych na okrągło. Istniała by też możliwość pobrania treści (np. filmu instruktażowego) na dysk do użycia offline, ale nie istniałaby możliwość wysłania informacji zwrotnej.

Sygnał mógłby być używany również tam, gdzie nie ma infrastruktury sieci komórkowej, dzięki użyciu takich protokołów jak DVB lub WiFi multicasting. Część satelitów zajmować się będzie nadawaniem treści z Internetu (np. filmów z kursami) w postaci darmowego feeda satelitarnego dostępnego przez zwykłą antenę.

connect

Firma planuje współpracować z NASA, w celu wykonania testowej transmisji z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze mikrosatelity nadające Outernet zaczną być wystrzeliwane w przyszłym roku.

Muszę powiedzieć, że dostęp do map, czy Wikipedii, z każdego punktu globu, za darmo, podoba mi się tak samo, jak podobał mi się dostęp do Wikipedii z każdego miejsca gdzie była sieć komórkowa ze starych modeli Kindle. Jest to coś, co zbliża nas do globalnego dostępu do całości ludzkiej wiedzy i chyba faktycznie pomoże to przełamać bariery i ograniczenia, jakimi poddani są mieszkańcy krajów totalitarnych czy Trzeciego Świata.

Źródła: DailyMail, Outernet, Reddit

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst