1. SPIDER'S WEB
  2. Social media
  3. Tech

Gender pojawił się na Facebooku

Gender pojawił się na Facebooku
287 interakcji
dołącz do dyskusji

Stało się, zły i przerażający "gender", który wdarł się w życie każdego z nas właśnie zaatakował Facebooka. Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie szybko się poddał.

Powyższy wstęp to oczywiście żart, a w sumie to parodia tego, jak wiele osób nie rozumie, czym tak naprawdę jest gender, ale o tym za chwilę.

Facebook wprowadził wczoraj małą, ale dość głośną zmianę na swoim serwisie. Wypełniając swój profil, każdy z nas może wpisać swój wiek, miejsce zamieszkania, zainteresowania, a także płeć. Do tej pory wybór nie był zbyt wielki. Każdy musiał siebie określić albo jako mężczyznę, albo jako kobietę. Jak wiemy, świat nie jest czarno-biały i jest trochę więcej opcji do wyboru. Dlatego też od wczoraj użytkownicy w Stanach Zjednoczonych mogą wybrać trzecią opcję – custom. Po jej zaznaczeniu, pojawia się kolejne pole do wpisania konkretnie, co owe custom oznacza. Wybór jest ogromny: od cisgender po transseksualistów i tak dalej. Każdy, kto do tej pory nie mógł precyzyjnie opisać swojej płci społecznej, na pewno znajdzie coś dla siebie.

facebook-gender

Komunikat Facebooka mówił o tym, że opcja będzie dostępna na razie tylko dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, ale okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Ja korzystam z angielskojęzycznej wersji Facebooka i opcja wyboru customowej wersji płci pojawiła się również u mnie. W związku z tym podejrzewam, że nowa funkcja jest powiązana właśnie z wersją językową serwisu.

Czuję się też w obowiązku, aby napisać, czym ten gender tak naprawdę jest. Zaznaczam, że nie chcę wywoływać wojny w komentarzach. Chodzi tylko o przekazanie wiedzy, które – jak w ostatnich czasach mogliśmy się przekonać – wielu osobom brakuje.

Gender to nic innego, jak po prostu nasza płeć społeczna/kulturowa. To suma pewnych cech, stereotypów i zachowań, które przypisujemy mężczyznom i kobietom, i których jesteśmy uczeni. Świetnym przykładem tego jest np. fakt, że w przypadku niemowląt chłopców ubieramy w ciuszki niebieskie, a dziewczynki w różowe.

A czym jest ideologia gender? Tego niestety nie da się jednoznacznie określić, ponieważ ideologii gender jest co najmniej kilka. Na przykład liberalna wersja zakłada, że kobieta i mężczyzna mają równe role w gospodarstwie domowym, czyli wspólnie zarabiają, dzielą się obowiązkami domowymi etc. Wersja tradycyjna zakłada, że inna jest rola kobiety, a inna mężczyzny. Czy jest sens walczyć z którąś z nich? Chyba nie.

facebook-custom-gender

Jeśli chcecie się dokładniej dowiedzieć, czym ten przerażający gender jest, to odsyłam na blog Wittamina.pl, na którym wszystko zostało doskonale wytłumaczone.

Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy opcja ustawienia inne płci niż mężczyzna lub kobieta, trafi także do polskiej wersji Facebooka. Tak naprawdę to nie wiadomo do końca, czym opóźnienie jest spowodowane. Być może pracownicy Facebooka chcą zbadać, jak dana kwestia jest postrzegana w konkretnym kraju i dopiero po tym decydować się, czy jest sens dodawania tam nowej funkcji. Wyobraźcie sobie, jaki wywołałoby to skandal, np. w Afganistanie, Iranie, Kuwejcie i wielu innych państwach, gdzie ludzie są wręcz karani za to, że są homoseksualistami. W wielu krajach grozi za to nawet śmierć.

Fot. Flickr