REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Od jutra Gazeta Wyborcza zamknie czołowe serwisy oraz strony lokalne za nowym paywallem (SONDA: będziesz płacić?)

Jak donosi Marek Miller z serwisu Prasa Info od jutra Gazeta Wyborcza wprowadzi nowy sposób dostępu do treści w swoich czołowych serwisach: Wyborcza.pl, Wyborcza.biz, WysokieObcasy.pl oraz 22 serwisach lokalnych. Za darmo przeczytamy wyłącznie 10 artykułów miesięcznie.

03.02.2014
20:37
Od jutra Gazeta Wyborcza zamknie czołowe serwisy oraz strony lokalne za nowym paywallem (SONDA: będziesz płacić?)
REKLAMA

Wiemy już, że w pierwszym miesiącu dostęp do usługi będzie kosztował jedynie 99 groszy, w kolejnych miesiącach cena będzie zależna od wybranego pakietu od 18,90 złotych miesięcznie do 399,90 złotych za rok. Podstawowy pakiet daje dostęp do czytania tekstów z wszystkich serwisów na wszystkich urządzeniach poprzez stronę internetową, dostęp do tego pakietu otrzymają też aktualni abonenci systemu Piano Media. W pakiecie Wyborcza Plus znajdzie się dostęp do wydań Gazety Wyborczej w formatach epub, mobi oraz PDF. W Wersji Premium abonenci otrzymają dostęp do wszystkich aplikacji Gazety Wyborczej na tablety i smartfony.

REKLAMA

Gazeta Wyborcza płatna w Internecie

Choć płatności za treści w Sieci nie są już nowością i za tak zwanym paywallem zamkniętych jest już wiele serwisów, to ruch Agory może być szalenie znaczący zarówno dla niej samej, jak i całej polskiej Sieci. Pomimo obecności Piano, czy też zamkniętych stron Rzeczpospolitej, wciąż polscy internauci nie są przyzwyczajeni za płatności w Sieci zwłaszcza w tych miejscach gdzie były one darmowe.

Ograniczenie darmowych treści z serwisów Gazety Wyborczej w początkowej fazie może nie zaowocować znaczącą liczbą subskrybentów, ale będzie powodem do dyskusji o płatnościach w Sieci i punktem zapalnym do dalszych zmian w dostępie do słowa pisanego w Sieci.

Przedstawiciele Agory zdają sobie sprawę, że jest to niezwykle ważna decyzja biznesowa. Przede wszystkim nie rzucają się z motyką na słońce. Na ten rok celem jest osiągnięcie poziomu 30 tysięcy subskrypcji. Co nawet z perspektywy liczby Czytelników Spider’s Web nie jest specjalnie imponujące. Jednak przekonanie internautów, że warto płacić za treści w Internecie nie jest i nie będzie łatwe.

Nowy paywall Gazety Wyborczej

Czym Wyborcza zachęca do płacenia? Treści - te jedni znają, drudzy ostro krytykują. Warto pamiętać, że za paywallem nie znajdzie się Gazeta.pl, a Gazeta Wyborcza czyli internetowe serwisy będące rozwinięciem papierowego wydania. Pakiety Wyborcza Premium i Wyborcza Plus dostarczą użytkownikom najlepszych treści w najlepsze formie, czyli w dedykowanych aplikacjach na urządzenia mobilne oraz prenumeraty klasycznego magazynu w wersji na e-czytniki książek.

Wyborcza_pakiety

Innym ważnym elementem jest 10 darmowych tekstów miesięcznie, które będą dostępne dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Co ważne do tego limitu nie będą zliczały się teksty udostępnione w serwisach społecznościowych, główne strony poszczególnych sekcji, strony giełdowe, galerie zdjęć oraz materiały wideo.

Gazeta Wyborcza zrezygnowała z Piano

Przy okazji nowego systemu dostępu do treści nie sposób zapomnieć o słowackiej firmie Piano Media. Choć dane z naszego podwórka nie są znane, to twór z powodzeniem utrzymuje się na rynku. A sama firma po zdobyciu Europy Wschodniej z sukcesami atakuje zachód.

Zaś z systemu, jaki właśnie wdrożyła Agora od niedawna korzysta amerykańska wersja Newsweeka.

Cieszę się z decyzji Agory, choć zdaje sobie sprawę, że wybrali niełatwą drogę, która ogranicza ruch na stronach i zmusza do edukacji czytelników. Jednak, kto jak nie Gazeta Wyborcza ma szansę odnieść sukces z limitowanym dostępem do treści. Natomiast udane wdrożenie i zmiana w spojrzeniu na płatne treści przez Polaków, będzie sukcesem wszystkich którzy te treści tworzą. W końcu 39,90 zł za nieograniczony dostęp do treści na wszystkich możliwych platformach, to nie jest dużo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA