RTV  / News

Cyfrowy Polsat z (tak jakby) dekoderami Wi-Fi

Cyfrowy Polsat na poważnie walczy o abonentów i promowanie własnych usług. Obok oferty SmartDom mającej scalić Plusa z platformą satelitarną, wprowadzono nowe akcesorium, które ma zachęcić widzów do korzystania z serwisu ipla.

Zygmunt Solorz-Żak stworzył imperium medialne i stale dokłada kolejne cegiełki. W końcu idea SmartDom ma dalece wykraczać poza to czym jest obecna oferta z słabymi rabatami i jeszcze słabszymi reklamami.

Prawdopodobnie nigdy nie potrafiłem docenić drzemiącego w Polsacie potencjału, gdyż nie byłem w targecie jego treści, a te... wciąż są na topie i będą jeszcze przez długi czas.

W przypadku telewizji Cyfrowy Polsat ma poważnego rywala w postaci DVB-T. Darmowa telewizja naziemna jest atrakcyjną alternatywą dla osób spoza miast, które do tej pory korzystały z najniższego pakietu telewizji satelitarnej. Jednym z rozwiązań na DVB-T był zakup telewizji mobilnej i przerobienie jej tak właściwie na czwarty kodowany multipleks cyfrowej telewizji naziemnej. W ten sposób dalej sprzedaje się dekodery DVB-T z płatnym dostępem do dodatkowych kanałów oraz możliwością podłączenia internetu i dostępem do serwisu ipla.

ipla to także internetowy produkt Cyfrowego Polsatu, który jest nad Wisłą szalenie popularny i szeroko dostępny. Z tej usługi VOD można korzystać nie tylko na komputerach, ale też tabletach i smartfonach z trzema najpopularniejszymi systemami operacyjnymi oraz na większości platform Smart TV. Ponadto ipla dostępna jest w takich dekoderach Cyfrowego Polsatu jak: PVR HD 7000, HD6000, HD5000, HD3000, MINI HD 2000.

Dostęp do usługi z poziomu dekodera to wygodne rozwiązanie szczególnie, że dla abonentów CP przygotowano liczne rabaty w serwisie ipla.

ipla

W ten sposób Cyfrowy Polsat dba o budowę własnego ekosystemu. Do tej pory usługa była jednak ograniczona ponieważ dekoder należało podłączyć przewodem ethernetowym do routera, co w wielu domach nie jest łatwe do wykonania. Receptą zawsze jest podłączenie acess pointa, ale nie każdy o takiej możliwości wie i potrafi z niej skorzystać.

Cyfrowy Polsat oferując właśnie zewnętrzne moduły WiFi obchodzi brak wbudowanego WiFi w swoich dekoderach. Satkurier poinformował o wprowadzeniu do oferty i sprzedaży detalicznej router Wi-Fi TP-Link TL-WR702n.

Właściwie nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w dekoderach pojawi też firmware zapewniający obsługę modułu przez USB.

Samo urządzenie, od standardowej wersji sprzedawanej w sklepach, będzie się wyróżniać brakiem zasilacza. Zasilanie urządzenia TP-Link odbywać się będzie wyłącznie poprzez USB z dekodera.

Atrakcyjna jest też cena urządzenia -49 złotych, czyli 21 złotych taniej niż w przypadku tego samego modułu dostępnego w sklepach internetowych (najniższa oferta na Ceneo). Platforma nc+ swoim abonentom w internetowym sklepie z akcesoriami sugeruje skorzystanie z Netgear Ethernet to wirless adapter WNCE2001 za 123 złotych lub transmiterów sieciowych TP-Link TL-PA211 za 269 złotych.

Zabieg Cyfrowego Polsatu wydaje się więc całkiem nieźle przemyślany. To kolejny ruch w stronę budowy własnego ekosystemu i zachęcania użytkowników do korzystania z usług własnych. Plus, Cyfrowy Polsat oraz ipla to bardzo silne trio, choć... nie dla wszystkich atrakcyjne.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst